Już po raz piąty, Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) przyznało prestiżową, międzynarodową nagrodę Miasta Roku Pomp Ciepła.

 
Nagroda jest przyznawana za najbardziej innowacyjny i przyjazny środowisku projekt z wykorzystaniem technologii pomp ciepła.
W tym roku tytuł ten otrzymało miasto Mantsala położone w południowej części Finlandii za projekt Calefa Oy.
Celem projektu jest efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego na cele ciepłownictwa i oczywiście ochrony środowiska. Pompy ciepła o mocy 4 MW zasilają około 1500 domów.
Wymienniki ciepła pobierają energię z gorącego powietrza pochodzącego z chłodzenia urządzeń w centrum komputerowym do podgrzewania wody. W następnym kroku, pompy ciepła podnoszą temperaturę wody od 40 do 85 ° C.
Szczególną cechą tego projektu i jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że tak duża ilość ciepła odpadowego z centrum obliczeniowego jest bezpośrednio wykorzystywana na cele ciepłownictwa. Aby podnieść temperaturę wody do 85°C, wymagane są potężne i wydajne pompy ciepła. Proces ten jest wspierany przez 24 sześciocylindrowe sprężarki.
 
Na dzień dzisiejszy, pompy ciepła o łącznej mocy 4 MW zasilają w ciepło około 1500 domów. Docelowo, będzie to nawet 4000 budynków. Obecnie, emisja CO2 jest zredukowana o 4 000 ton rocznie, a gdy projekt został zakończony, to emisja uniknięta będzie na poziomie 11 000 ton CO2 rocznie.
 
Prace rozpoczęły się w czerwcu 2014 roku. W grudniu zakończony został system odzyskiwania ciepła odpadowego. Cały projekt ma być dokończony do października br.
Źródło: EHPA