MiastOZE 2023 już za nami! Zapraszamy za rok! RELACJA

Rekordowe MiastOZE 2023 już za nami! Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy za rok! 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Ludzie tworzą miejsca, a miejsca tworzą ludzi! 8-9 marca 2023 roku otworzyliśmy bramy MiastOZE - strefy Targów ENEX na Targach Kielce, w którym można było znaleźć wszystkie technologie pod jednym dachem, porozmawiać ze specjalistami i zobaczyć wszystkie najnowocześniejsze urządzenia dostępne na rynku! W tym roku w MiastOZE postawiliśmy na spotkania branżowe oraz konsultacje inwestorów z wykonawcami i praktykami. W strefie wystawowej skupiliśmy wielu producentów i głównych dystrybutorów. Ofertę stoisk przygotowaliśmy specjalnie z myślą o zwiedzających, którzy poszukiwali konkretnych urządzeń i ekspertów będących w stanie udzielić im profesjonalnej pomocy. Przechadzając się ulicami miasta, prezentowane były najnowsze moduły, falowniki i konstrukcje dla instalacji PV, a także najnowsze na rynku pompy ciepła oraz wiele innych technologii ze świata odnawialnych źródeł energii. 

Strefa MiastOZE na Targach ENEX
Strefa MiastOZE na Targach ENEX

Tegoroczne targi były naprawdę wyjątkowe - bo nie tylko jubileuszowe, ale również rekordowe! W ciągu dwóch intensywnych targowych dni przez MiastOZE przeszło łącznie 19,5 tys. ludzi, czyli tyle ile mieszka w małym mieście! 7 hal wypełnionych po brzegi stoiskami firm, a każde z nich wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. 35 z nich można było znaleźć właśnie w naszej redakcyjnej strefie MiastOZE. Gościliśmy wystawców takich jak Viessmann, NIBE-BIAWAR, Corab, GARO, Relpol, LG, Galmet, Mitsubishi Electric, Immergas, Daikin, Fronius, SolarEdge, ALUMERO, De Dietrich,PRAWTECH Polska, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV, Lehmann, alpha innotec, BMZ, Panasonic, Huawei, Odwierty.eu, Bruk Bet, PIG-PIB, Telford Copper & Stainless Cylinders LTD, Reca Solar, Sungrow, Vaillant, VGE, ICE ON, OSFIS, Projoy oraz SPIN. Nie mogło zabraknąć również naszego stoiska GLOBENERGIA, które stanowiło centrum naszej strefy wystawienniczej MiastOZE i scalało wszystkich pozostałych Wystawców

GLOBENERGIA, MIASTOZE
Stoisko GLOBENERGIA w MiastOZE na Targach ENEX,

Konkursy

Co to byłoby za MiastOZE, w którym nie można by było skosztować odrobiny rozrywki? Niektórzy zwiedzający mieli szansę, by dowiedzieć się czy mają w sobie coś z detektywa i odnajdują się w miejskiej dżungli. Mieli też możliwość, aby sprawdzić swoje umiejętności orientacji w terenie, spostrzegawczości oraz sprytu, a także porównać się do działającego intuicyjnie i wybuchowo Philipa Marlowe’a lub zorganizowanego i ułożonego Herkulesa Poirota rozwiązując miejską zagadkę!

Wszystko to w trakcie Gry Miejskiej MiastOZE 2023, w której odwiedzając kolejne stoiska, zwiedzający mogli napotkać znaki z sylabami. Po ich odpowiednim ułożeniu kształtowało się pytanie. Aby wygrać, wystarczyła najbardziej kreatywna odpowiedź! Poznaj zwycięzców TUTAJ.  

W Mieście OZE odbyły się także dwa niezależne spotkania dotyczące najbardziej znaczących branż odnawialnych źródeł energii czyli fotowoltaiki i pomp ciepła!

Forum Pomp Ciepła 2023 - Relacja

Tegoroczne Forum Pomp Ciepła odbyło się 8.03.2023 roku. Tradycyjnie rozpoczął je Energetyczny Talk Show, podczas którego Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bogdan Szymański - Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV poświęcili kilka minut na rozmowę na najgorętsze tematy w branży OZE, również o tym, co w dużym stopniu wspiera rynek pomp ciepła, czyli o dotacjach! Następnie Wojciech Racięcki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przedstawił nowy program wsparcia badań i rozwoju dla pomp ciepła.

Energetyczny Talk Show podczas Forum Pomp Ciepła 2023
Energetyczny Talk Show podczas Forum Pomp Ciepła 2023

EKSPLOATACJA I WYMIANA DOŚWIADCZEŃ - Z ŻYCIA WZIĘTE

Pierwszy panel Forum Pomp Ciepła 2023 został poświęcony eksploatacji i wymianie doświadczeń. Producenci pomp ciepła podzielili się swoimi kompetencjami. Adam Minikowski z NIBE Biawar rozmawiając z Grzegorzem Burkiem prowadzącym wydarzenie, opowiedział o najczęstszych błędach użytkowników. Eksperci zastanowili się również wspólnie czym czym jest, a czym nie jest pompa ciepła. Kolejnym punktem programu było porównanie efektywności pomp ciepła na tle innych źródeł w zależności od systemów dystrybucji ciepła, któremu przyjrzał się Jan Zagrajczuk z LG.

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w nowym budownictwie, ale kto powiedział, że nie mogą również znaleźć zastosowania w domach poddawanych termomodernizacji? Te aspekty omówił Mirosław Lewicki z firmy Galmet, a w szczególności pompy ciepła w zastosowaniu z grzejnikami. Innym rozwiązaniem stosowanym w modernizowanym budownictwie są rozwiązania hybrydowe. Temu tematowi przyjrzał się Grzegorz Gwadera z Vaillant Group, który mówił o pompach ciepła i kotłach gazowych w instalacjach hybrydowych, z uwzględnieniem oczekiwań i potrzeb inwestorów w obecnej dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej.

Grzegorz Gwadera, Vaillant
Grzegorz Gwadera - Vaillant podczas Forum Pomp Ciepła 2023

Wraz z ocieplaniem się klimatu, coraz większego znaczenia nabiera potrzeba chłodzenia. Coraz więcej osób decyduje się więc na klimatyzatory, które w lecie chłodzą, a zimie mogą ogrzewać pomieszczenia. Często o klimatyzatorach mówi się również jako pompach ciepła powietrze-powietrze. Czym różni się klimatyzacja od pomp ciepła? Mówił o tym Stanisław Glodny z Panasonic. Z kolei Adam Koniszewski z firmy Stiebel Eltron przedstawił przykłady zastosowań pomp ciepła w zależności od typu budownictwa. Pokazał również relację kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Pompy ciepła sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych. Mogą być również wykorzystywane w większych obiektach, takich jak hale produkcyjne, budynki wielorodzinne, czy sklepy wielkopowierzchniowe. O takich inwestycjach komercyjnych opartych o pompy ciepła mówił Damian Filipowicz z Mitsubishi Electric, który zakończył tę część Forum Pomp Ciepła 2023.

Kolejnym punktem programu była Debata Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, podczas której Paweł Lachman - Prezes PORT PC oraz Małgorzata Smuczyńska - Wiceprezes PORT PC oraz Przedstawicielka Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła przedstawili dane rynkowe na zmieniającym się rynku polskim i europejskim i omówili prognozowane trendy w tej branży. 

Forum PC, Debata PORT PC
Forum Pomp Ciepła 2023 - Debata PORT PC

PRODUKTY I TECHNOLOGIE

Czym byłaby branża pomp ciepła bez… pomp ciepła? Na Forum Pomp Ciepła 2023 nie mogło więc zabraknąć sesji poświęconej produktom! W programie znalazły się:

  • Ciepło, którego nie widać - Viessmann Invisible - nowe rozwiązanie, które przedstawił Szymon Lenartowicz z Viessmann
  • Ewolucja w możliwościach pomp ciepła, o której mówili Kamil Rdzanek i Kamil Rosa z Immergas
  • Wymagania prawne i rozwiązania dla pomp ciepła typu split z czynnikiem R32 o większej mocy, o których mówił Mateusz Jaworski z firmy Daikin
  • Ciepło z Gree – ekosystem rozwiązań grzewczych, o którym mówił Rafał Piguła, GREE
  • Łatwa integracja pomp ciepła z instalacją PV Fronius, którą przedstawił Maciej Piliński z Fronius
  • Przyszłość naturalnych czynników chłodniczych z punktu widzenia Bartosza Świerczewskiego z EXO

Po zaprezentowaniu przez przedstawicieli producentów pomp ciepła nowych rozwiązań, Grzegorz Ryżyński z PIG-PIB przedstawił mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej – nowe narzędzie dla projektantów i inwestorów. Na koniec odbyła się debata firm wykonawczych, podczas której eksperci - Tomasz Pudlik z firmy Solgen oraz Marek Jankowski z CNC omówili wyzwania logistyczne w kontekście nastawienia klientów na montaż pompy ciepła, parametry pomp ciepła oraz wymienili się doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w kryzysie energetycznym.

Ostatnim punktem programu było wyróżnienie najciekawszych referencji przesyłanych przez instalatorów w ramach konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach. Jakie realizacje zostały wyróżnione? Poznaj zwycięzców TUTAJ

Dobre Praktyki w Dobrych Rękach
Laureaci konkursu Dobre Praktyki w Dobrych Rękach 2023

Forum Solar + 2023 - Relacja!

Tegoroczne Forum Solar + odbyło się 9.03.2023 roku. Rozpoczął je Energetyczny Talk Show, podczas którego Grzegorz Burek – Redaktor naczelny Redakcji GLOBEnergia oraz Bogdan Szymański - Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV rozmawiali między innymi o uldze termomodernizacyjnej na magazyny energii, refakturowaniu energii z instalacji fotowoltaicznej przy wynajmie lokali, a także o zmieniającym się europejskim rynku pomp ciepła. Nie mogło również zabraknąć danych prosto z rynku oraz wycen instalacji fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych.

Forum Solar Plus 2023
Forum Solar Plus 2023

Rynek PV

Po wstępie przyszedł czas na dalsze podsumowanie rozwoju rynku fotowoltaicznego. Daniel Raczkiewicz z Energynat Solutions mówił o “porażce” prosumenta zbiorowego i porównał go z projektowanymi przepisami dotyczącymi prosumenta lokatorskiego. Mówił również o prosumencie wirtualnym, którego udział w rynku zgodnie z ustawą OZE przewidziany jest dopiero w 2024 roku. Kolejne wystąpienie zostało poświęcone cenom. Marek Szałas z Biura Rejestrów Towarowej Giełdy Energii S.A mówił o rozwoju oferty giełdowej TGE skierowanej do sektora OZE. Kolejna prelekcja dotyczyła reformy planowania przestrzennego w kontekście przyszłości wielkoskalowej fotowoltaiki w Polsce, a wygłosił ją Przemysław Kozłowski z Bruk-Bet Energia.

MODUŁY PV i FALOWNIKI - produkty i technologie

Rozmawiając o fotowoltaice nie możemy zapominać o samych urządzeniach, bez których nie byłoby branży PV. W panelu poświęconym modułom i falownikom zostały poruszone tematy dotyczące właśnie tych urządzeń. Panel rozpoczął Marcin Jędrachowicz z Jinko Solar, który mówił o rozwoju technologii modułów fotowoltaicznych i dalszym rozwoju ogniw krzemowych typu N. Następnie Michał Marona i Mariusz Potocki z firmy SolarEdge rozmawiali o bezpieczeństwie fotowoltaicznych instalacji komercyjnych i optymalizatorach mocy S-Series, które w tym aspekcie odgrywają szczególną rolę. Kolejna prelekcja należała do Michała Kotkowskiego z SMA Solar Technology, który mówił o wbudowanych rozwiązaniach przyszłości od SMA i nowym falowniku SUNNY TRIPOWER X do produkcji i zarządzania energią w skali komercyjnej. Następnie o dynamicznym równoważeniu obciążeń ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot mówił Maciej Kściuczyk z firmy Fronius. Panel zakończył Daniel Moczulski z GoodWe, który przygotował uczestników wydarzenia na rozwój rynku fotowoltaiki 2.0 w Polsce oraz przedstawił rozwiązanie EcoSmartHome od GoodWe.

Michał Marona i Mariusz Potocki podczas Forum Solar Plus
Michał Marona i Mariusz Potocki podczas Forum Solar Plus

Magazyny energii

Czym byłoby Forum Solar + bez tematów dotyczących magazynowania energii? Nie mogło więc zabraknąć panelu poświęconego właśnie magazynom energii, których udział w rynku fotowoltaicznym stale rośnie. Tę część konferencji rozpoczął Krzysztof Bukała z firmy Soltec, który mówił o kierunku rozwoju domowych magazynów energii. Następnie Michał Kłos z Sungrow zgłębił temat, mówiąc o technologicznych perspektywach rozwoju domowych magazynów energii. Norbert Garela z Corab skupił się na bezpieczeństwie energetycznym domu przy połączeniu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. 

Magazyny energii to jednak nie tylko rozwiązania przeznaczone do domowych zastosowań. Stają się coraz bardziej popularne również w tych większych instalacjach - instalacjach komercyjnych. Im przyjrzał się Rafał Niestępski z Huawei, który przedstawił technologiczne przewagi przemysłowego magazynu energii Huawei. Magazyny energii to też nie tylko akumulatory przechowujące energię elektryczną. Energię możemy przechowywać również w cieple, a nawet…chłodzie. Grzegorz Onyszczuk z firmy Mar-Bud zakończył panel poświęcony magazynowaniu energii mówiąc o akumulatorach chłodu ICE ON, jako sposobie na efektywne magazynowanie energii.

Okiem wykonawcy

Forum Solar + zakończyła debata SBF POLSKA PV, podczas której wypowiedzieli się przedstawiciele Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej. W debacie wzięli udział Bogdan Szymański, Maciej Borowiak oraz Piotr Kisiel. Eksperci rozmawiali o przepisie na samowystarczalny budynek, usługach, które warto mieć w ofercie z punktu widzenia firmy wykonawczej, perspektywach wejścia na rynek pomp ciepła oraz o oczekiwaniach rynkowych, technologicznych i legislacyjnych względem 2023 roku. 

Dbata SBF POLSKA PV, (od lewej) Piotr Kisiel, Maciej Borowiak, Bogdan Szymański

Był to ostatni punkt programu. Forum Solar + prowadzili Bogdan Szymański oraz Wojciech Luboń.

Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Targi targami, ale nie mogliśmy również zapomnieć o naszych widzach online! Z tego względu nagraliśmy wyjątkowe wydanie czwartkowego Energetycznego Talk Show, które możecie zobaczyć TUTAJ! Dalej jeszcze czuć tę “targową” atmosferę!

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Partnerom – czołowym firmom z branży grzewczej, fotowoltaiki, stacji ładowania i magazynowania energii!

Dziękujemy też wszystkim odwiedzającym – po raz kolejny przybyliście tak licznie! 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia