Firma oznajmiła plany zakupu farmy wiatrowej Bloom Wind w Kansas o 178 MW mocy oraz farm wiatrowych Silver Sage i Happy Jack w Wyoming o łącznej mocy 59 MW. Mają być one dodane do kontraktu na 75 MW-ową farmę w Illinois oraz 110 MW-ową elektrownię w Teksasie.

Microsoft ujawniła, że elektrownie wspomagające centra danych będą wykorzystywane jako „drugorzędne źródło” dla całej sieci elektroenergetycznej, co oznacza, że w okresie dużego zapotrzebowania na energię Microsoft będzie dostarczała elektryczność lokalnej społeczności.

To mały krok w kierunku przyszłości, w której inne źródła ze strony klienta mogą pomóc w uczynieniu sieci wydajniejszą, niezawodną oraz zdolną do integracji okresowych źródeł energii, takich jak systemy wiatrowe czy solarne – wyjaśnia Brad Smith – dyrektor ds. prawnych w Microsoft.

Microsoft otworzyła swoje centra danych w Wyoming w 2011 roku. Wcześniej tego roku firma ogłosiła publiczne zobowiązanie do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii z 44% dzisiaj do 50% w 2018 roku i 60% do początków kolejnej dekady. Microsoft nie jest jedyną firmą technologiczną inwestującą w czystą energię – kilka miesięcy wcześniej firma Amazon zaprezentowała swój największy projekt OZE – 253 MW-ową farmę wiatrową w Teksasie, która ma zacząć działać w 2017 roku.

Facebook jest w trakcie budowania nowego centrum danych w Irlandii, które będzie zasilane w całości przez systemy wiatrowe, z kolei Apple i Google inwestują w farmy fotowoltaiczne.

Opracowano na podstawie: VentureBeat