Zapowiedź taką podał w zeszłym tygodniu na konferencji VERGE16 poświęconej czystej energii Rob Bernard – jeden z szefów korporacji Microsoft.

W swoim przemówieniu Bernard powtórzył wcześniejsze zobowiązania firmy odnoszące się do ukierunkowania się na czystszą i bardziej zrównoważoną przyszłość.

Oświadczenie Microsoft pojawiło się dokładnie w tym samym dniu, w którym konkurencyjna firma Apple ogłosiła przyłączenie się do globalnej inicjatywy RE100 i wykorzystanie w swoich centrach danych na całym świecie energii pochodzącej w 100% z odnawialnych źródeł. Do tej pory do inicjatywy przystąpiło prawie 80 korporacji. Microsoft opowiedział się za tą inicjatywą już dwa lata temu.

Polityka energetyczna Microsoft dla centrów danych firmy – zapotrzebowanie na czystą energię

„Potrzebne będą olbrzymie ilości energii, by zasilić tę sterowaną danymi rewolucję. Odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu spoczywa na najważniejszych firmach świadczących usługi w tzw. chmurze”, twierdzi Bernard. „Dlatego właśnie firma Microsoft ogłosiła nowe pryncypialne podejście do rozwijania czystej energii.”

– Postanowiliśmy także poprawić nasz miks energetyczny, stawiając sobie za cel zwiększenie udziału energii wiatrowej, słonecznej oraz wodnej, którą zakupujemy bezpośrednio z sieci – mówi Bernard – Już teraz udział ten wynosi 44%, a my podpisaliśmy nową umowę dotyczącą dostarczenia 20 MW energii słonecznej do sieci w stanie Virginia na początku tego roku.

Dodatkowo korporacja Microsoft, wspólnie z takimi firmami, jak Amazon, Apple i Google, oficjalnie poparła politykę federacyjną, włączając w to Plan Czystej Energii Prezydenta Obamy, zakładający redukcję emisji CO2 przez amerykańskie elektrownie.

Źródło: PV Tech

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia