Firma Microsoft powstała w 1975 r. i chyba nie trzeba jej nikomu przedstawiać. To jedno z największych przedsiębiorstw z branży informatycznej na świecie. Niedawno firma ogłosiła, że do 2030 r. planuje osiągnąć negatywną emisję dwutlenku węgla, a do 2050 r. usunąć ze środowiska naturalnego dwutlenek węgla wyemitowany od czasu powstania firmy.

Plany

Microsoft zdaje sobie sprawę, że postęp to nie tylko odważny cel, ale przede wszystkim szczegółowy plan. Właśnie dlatego firma rozpoczyna agresywny program ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ponad połowę do 2030 r., zarówno w odniesieniu do bezpośrednich emisji, jak i całego łańcucha dostaw.

Microsoft sfinansuje przedsięwzięcie częściowo poprzez zwiększenie swojej wewnętrznej opłaty za emisję dwutlenku węgla, obowiązującej od 2012 r..

Do 2030 r. Microsoft ma być ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla, a do 2050 r. usunąć ze środowiska cały wyemitowany dwutlenek węgla.

Działania

Microsoft chce przejąć odpowiedzialność za swój ślad węglowy. W związku z tym planuje następujące działania:

  • Przejście na 100% dostawy energii odnawialnej do 2025 r., co oznacza posiadanie umów zakupu zielonej energię, zakontraktowanych na 100% energii elektrycznej emitującej dwutlenek węgla zużywanej przez wszystkie centra danych, budynki i kampusy Microsoft
  • Elektryfikacja globalnej floty pojazdów do 2030 r.
  • Dążenie do uzyskania certyfikatu Zero Carbon
  • Wewnętrzna opłata za emisję dwutlenku węgla
  • Wdrażanie nowych procesów zakupowych i narzędzi umożliwiających i zachęcających dostawców do ograniczenia ich zakresu emisji

Nowe inicjatywy

Oprócz planów osiągnięcia neutralności, Microsoft ogłosił podjęcie nowej inicjatywy wykorzystania technologii Microsoft do wspierania dostawców i klientów na całym świecie w celu zmniejszenia śladu węglowego.

W planach jest utworzenie nowego funduszu innowacji klimatycznych na kwotę 1 miliarda dolarów, który ma przyspieszyć globalny rozwój technologii redukcji, wychwytywania i usuwania emisji. Firma wykorzysta także swoją pozycję i rolę do wspierania działań rządowych mających na celu przyspieszenie redukcji emisji dwutlenku węgla i wdrażanie możliwości ich eliminowania.

Rozwiązanie problemów związanych z emisją dwutlenku węgla na naszej planecie wymaga technologii, które dzisiaj jeszcze nie istnieją. Z tego względu znaczna część starań Microsoftu będzie polegała na stymulowaniu i przyspieszaniu rozwoju technologii usuwania dwutlenku węgla. Nowy Fundusz Innowacji Klimatycznych zobowiązuje się zainwestować 1 mld USD w ciągu najbliższych czterech lat w nowe technologie i rozszerzać dostęp do kapitału na całym świecie dla osób pracujących nad rozwiązaniem tego problemu.

Źródło: Microsoft

Redakcja GLOBEnergia