Miedź ważniejsza od złota? Wszystko przez transformację energetyczną

Ostatnio już pisaliśmy o wzroście zapotrzebowania na miedź wywołanym rozwojem sektora OZE. Wszystko wskazuje na to, że popyt przewyższy podaż i to o grube mln ton tego surowca. Zapytaliśmy KGHM, czy w tej sytuacji upatrują szans na dalszy rozwój i jak przygotowują się do “boomu”.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Co dzieje się na rynku?

Akurat z momentem przygotowania tego artykułu zbiegła się chwila najwyższej ceny miedzi na rynku od 6 tygodni. Zgodnie z doniesieniami Jacka Rzeźniczka udostępnionymi za pośrednictwem portalu Stooq, dnia 26-go sierpnia kurs akcji KGHM wzrósł o ponad 2%. Notowania na wykresie dziennym wracają powyżej średniej SMA50 i akcje Spółki są najdroższe od 18 lipca.

Źródło: stooq.pl

Tego samego dnia cena miedzi wybiła do około 422 centów za funt (ok. 37 zł/kg, przy założeniu kursu wymiany 1 USD = 4,0 PLN). Była to kwota najwyższa od 6 tygodni. 

Zgodnie z wykresem, ogólny trend cen miedzi od maja jest niekorzystny. Dopiero w ostatnim czasie można mówić o odbiciu. A jakie są ogólne trendy na rynku polskim i zagranicznym? 

KGHM liderem produkcji miedzi w Polsce

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Spółka jest liderem w produkcji miedzi i srebra w Polsce. Rozwija się też za granicą, prowadząc projekty górnicze na 3 kontynentach. W sumie światowe zasoby rud miedzi kontrolowane przez KGHM wynoszą 40 mln ton. W ich władaniu jest także największa kopalnia rudy miedzi w Europie oraz jedna z największych na świecie – kopalnia Rudna. 

W ciągu ostatnich 50 lat w Polsce wyprodukowano 18 mln ton miedzi (i wydobyto przy tym ponad miliard ton urobku). Według KGHM obecne zasoby miedzi pozwalają na kontynuację wydobycia przez kolejne 50 lat. 

W 2023 r. KGHM z polskiego urobku wyprodukował rekordowe 592 tys. ton miedzi. To wynik wyższy o 1% w stosunku do roku 2022. Dzięki czemu KGHM Polska Miedź odnotował rekord rodzimej produkcji. Tymczasem w tym samym roku KGHM wydobyło globalnie 711 tys. ton miedzi. To trzy procent mniej niż w roku 2022 roku.

Będą braki, pojawi się szansa

Całego “boom” na miedź jeszcze nie widać gołym okiem. Jednak już w ciągu najbliższych lat ma się to zmienić. Miedź to materiał krytyczny, wykorzystywany praktycznie w każdym aspekcie transformacji energetycznej. Jest potrzebna do produkcji przewodów, budowy linii energetycznych, przekaźników, katod itp. Dlatego powiększające się braki miedzi mogą spowolnić transformację energetyczną. 

Zgodnie z raportem S&P Global Market Intelligence; popyt na miedź może przewyższyć podaż o około 50 milionów ton rocznie do 2035 r. Dla porównania jest to dwa razy więcej miedzi, niż ludzkość zużyła w okresie 1900–2022, gdy rewolucja przemysłowa napędzała zapotrzebowanie na miedź.

KGHM zapytany o rozmiar nowego rynku zbytu pod postacią projektów OZE zaznaczył, że to oddziaływanie rośnie już od jakiegoś czasu. 

Rozwój OZE (szczególnie w Europie) ma miejsce już od kilkunastu lat, natomiast rośnie skala oddziaływania tego sektora na całkowity popyt na miedź. Ma to istotne przełożenie na poziom zamówień ze strony klientów zaangażowanych w dostawy rozwiązań dla OZE i całego sektora energetycznego.

odpowiada na nasze zapytanie Departament Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

Całkowity popyt na miedź rośnie jeszcze mocniej z rozwojem OZE i postępowaniu transformacji energetycznej. Jak znaleźć sposób na zaspokojenie tych potrzeb?

KGHM jest świadomy wyzwań związanych z zapewnieniem stabilnych dostaw miedzi. Rosnące zapotrzebowanie może być skutecznie zaspokojone dzięki odpowiednim działaniom i jednocześnie przyczynić się do wzrostu pozycji rynkowej miedziowej spółki. (...) Spółka podejmuje szereg inicjatyw zarówno w zakresie monitorowania oraz rozwijania technologii produkcyjnej swoich produktów jak również w sferze identyfikacji nowych zasobów.

Departament Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

Oprócz identyfikacji nowych zasobów istotne jest również polepszenie efektywności produkcji. W ten sposób dostępne zasoby będzie można wykorzystać w jeszcze większej skali. Do tego dochodzi aspekt ekspansji na zagraniczne rynki, a trzeba to robić już teraz. Obecnie KGHM prowadzi projekty wydobywcze w Polsce, Stanach, Kanadzie i Chile i zapowiadają dalszy rozwój. 

Źródła: własne, KGHM, S&P Global Market Intelligence

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia