Miesiąc listy ZUM! Efekty nowego regulaminu Czystego Powietrza

Program dofinansowań termomodernizacji budynków Czyste Powietrze od 2018 roku walczy ze smogiem w Polsce. Miesiąc temu przeszedł duże zmiany! Co się zmieniło i jak wpłynęło na wyniki programu?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Na liście ZUM znajduje się już ponad 800 pomp ciepła!
  • Wymieniono około 740 tysięcy z 3 milionów kopciuchów, które mają zostać zastąpione nowoczesnymi źródłami ciepła w programie Czyste Powietrze. 
  • Czołowymi technologiami wybieranymi w Czystym Powietrzu są kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. 

Program Priorytetowy Czyste Powietrze rozpoczął się 19 września 2018 roku. Od tego czasu w ramach programu na termomodernizację polskich domów wypłacono ponad 11,2 miliardów złotych. Program wciąż daleki jest od osiągnięcia celu, jakim jest wymiana trzech milionów kopciuchów. Program nie zatrzymuje się więc, a 14 czerwca zmienił się jego regulamin – zmiana miała na celu jak najbardziej efektywne wykorzystanie środków publicznych. 

Obowiązkowa lista ZUM

Według nowego regulaminu pompy ciepła i kotły na biomasę dofinansowywane z programu muszą zostać wybrane z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) – aby zapewnić, że pieniądze publiczne wydawane będą jedynie na sprawdzone urządzenia o potwierdzonej charakterystyce pracy. Do tej pory lista ZUM miała jedynie charakter wskazówki, a dofinansowanie można było otrzymać także na te źródła ciepła, których nie było na liście. Kontrowersje w branży urządzeń grzewczych wywołała zmiana zasad wpisywania pomp ciepłą na listę. Szczegóły zmian wprowadzonych w regulaminie wyjaśniamy w tym materiale. Wszystkie pompy ciepła wpisane na listę ZUM od 1 stycznia będą posiadały badania wykonane w akredytowanym laboratorium. Od 14 czerwca do 31 grudnia wpis na listę można uzyskać czasowo na podstawie europejskiego znaku jakości HP Keymark, EHPA Q lub Eurovent. To właśnie wywołało wzburzenie – 14 czerwca wszystkie pompy ciepła, które nie zdążyły zostać poddane badaniom w akredytowanym laboratorium, ale posiadały odpowiednie certyfikaty – zostały zawieszone na liście. Obecnie wracają na nią, a wybór beneficjentów programu w zakresie urządzeń grzewczych stale się powiększa. W piątek 12 lipca na oficjalnym profilu programu w serwisie X pojawiła się wiadomość, że na liście ZUM jest już 880 pomp ciepła, czyli o 530 więcej niż w momencie zmiany regulaminu programu 14 czerwca. Dzisiaj (17 lipca) na liście ZUM można znaleźć już 989 pomp ciepła. 824 z nich to pompy ciepła typu powietrze-woda, 7 to powietrzne pompy do przygotowania ciepłej wody użytkowej, kolejne 125 stanowią gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Na liście ZUM są też 33 pompy ciepła typu powietrze/powietrze. Widać więc wyraźnie, że na listę sukcesywnie wpisywane są kolejne urządzenia.

Niecały milion kopciuchów

Program Czyste Powietrze ma doprowadzić do wymiany 3 milionów starych, nieefektywnych źródeł ciepła (tak zwanych kopciuchów). Zgodnie z aktualnymi danymi podawanymi co miesiąc na stronie programu, do tej pory z programu dofinansowano wymianę 741 358 źródeł ciepła. 30,7% tej liczby stanowiły powietrzne pompy ciepła, 3% pompy gruntowe. Najbardziej popularnym nowym źródłem ciepła (34,7%) są kotły gazowe kondensacyjne. 22,1% stanowią kotły na biomasę, 7,8% kotły węglowe, 1,4% systemy ogrzewania elektrycznego, 0,2% węzły cieplne i 0,1% kotły olejowe. Trzema wiodącymi technologiami w programie są więc pompy ciepła, kotły na biomasę i kotły gazowe kondensacyjne. 

 Źródło: Czyste Powietrze

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia