Mieszkasz w Warszawie i nie wymieniłeś kotła? Grzywna może sięgnąć 5 tys. zł

Stolica Polski nie wzięła sobie do serca problemu trującego smogu, pomimo obowiązywania uchwały antysmogowej. W Warszawie pozostało do zlikwidowania 10 811 kopciuchów w ciągu 327 dni. Nic nie wskazuje na to, by wszystkie zostały zlikwidowane w tak krótkim czasie. W zeszłym roku w stolicy usunięto tylko 1445 nieefektywnych źródeł ciepła. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Sejmik Województwa Małopolskiego przeciwko temu, aby kopciuchy ponownie były legalne w Krakowie. Czy czekają nas w przyszłości zmiany uchwały antysmogowej? Czy Kraków ma przed sobą przyszłość bez smogu?

Podziel się

Według informacji Polskiego Alarmu Smogowego, w 2021 roku w Warszawie zlikwidowano 1445 kopciuchów, w tym 322 w budynkach należących do Urzędu Miasta. Jak zauważa organizacja, prawie półtora tysiąca kotłów to duży postęp w porównaniu z rokiem 2020, kiedy to wymieniono tylko 783 wysoce szkodliwe urządzenia. Od 2018 roku Warszawa wymieniała średnio 800-900 kotłów rocznie i dopiero w 2021 roku udało się podnieść tę liczbę prawie dwukrotnie. Łącznie w ciągu ostatnich pięciu lat ze stolicy zniknęły 4302 kotły

Warto także zauważyć, że liczba 10811 kopciuchów może jeszcze nieco wzrosnąć, ponieważ dobiega końca inwentaryzacja warszawskich kotłów. W zasobach miasta wciąż pozostaje 479 komunalnych kotłów na węgiel i drewno. Zgodnie z obowiązującą na Mazowszu Uchwałą Antysmogową wszystkie te kotły, zarówno prywatne i miejskie, muszą zostać wyłączone z użytkowania do 1 stycznia 2023 roku. Sankcją za posiadanie takiego kotła będzie mandat do 500 zł lub grzywna sądowa w wysokości nawet do 5000 zł.

Licznik Kopciuchów wyświetlany na ekranie LED w centrum Warszawy pokazuje, że do zakończenia procesu wymiany pozostało tylko 327 dni. Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu wskazuje, że widać pewien postęp w wymianie „kopciuchów”, ale pojawia się wątpliwość, czy uda się wymienić na czas wszystkiego nieefektywne kotły. Polski Alarm Smogowy podjął współpracę z UM Warszawa w ramach zespołu roboczego, w którym eksperci doradzają i wspierają miasto w działaniach antysmogowych. 

Stolica zatrudnia ekodorców, którzy pomogą mieszkańcom w uzyskaniu dotacji

Warszawa zatrudniła ekodoradców, których mają wesprzeć mieszkańców w wymianie kotłów. Miasto zaproponowało wynagrodzenie „akwizycyjne”, które premiować będzie finansowo ekodoradców zbierających wnioski od mieszkańców. To bardzo motywujące i efektywne rozwiązanie w ocenie PAS. 

Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w programie gminnym oraz programie Czyste Powietrze. Niestety w 2021 roku zaledwie 57 kotłów wymieniono w ramach rządowego programu. Przypomnijmy, że dotychczas w programie wpłynęło blisko 400 tys. wniosków. 

Piotr Siergiej z PAS wskazuje, że brakuje szerokiej kampanii informacyjnej, dzięki której mieszkańcy mogliby dowiedzieć się, że mogą liczyć na pomoc finansową. Programy można ze sobą łączyć, więc istnieje możliwość pokrycia całkowitych kosztów inwestycji z dotacji. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. 

Źródło: PAS 

Zobacz również