Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest dla budynku indywidualną elektrownią, która produkuje energię elektryczną w sposób bezemisyjny i bezpieczny dla środowiska.

Od kilku lat obserwujemy intensywny wzrost zainteresowania mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Za przyczynę takiego boomu można uznać chęć uniezależnienia się od wzrastających bez energii elektrycznej, korzystne sposoby rozliczania się z energią na zasadzie opustów, troska o środowisko, możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, ale najczęściej wszystko sprowadza się do pieniędzy. I właśnie o tym chcieliśmy dzisiaj napisać.

Ile kosztuje mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Prezentujemy aktualne na 2019 rok, ceny instalacji fotowoltaicznych. Wyceny, o które poprosiliśmy firmy wykonawcze są oparte na produktach pochodzących od producentów ze światowej czołówki zarówno w temacie modułów fotowoltaicznych jak i falowników. Moduły, które wybrano do oferty to moduły o mocy 320 Wp. Wyceny dotyczą instalacji bez optymalizatorów mocy. Zawierają w sobie koszt konstrukcji wsporczej, ochronę przeciwprzepięciową, zabezpieczenia, okablowanie, montaż i pomiary oraz kompletną usługę z transportem i dostawą urządzeń na miejsce instalacji.

*Przedstawione ceny zostały uśrednione na podstawie redakcyjnej analizy.
**Przyjęta wartość podatku VAT – 8%.

Jak wynika z analizy, im wyższa moc instalacji, tym więcej zapłacimy. Jednak warto zwrócić uwagę na malejące koszty w przeliczeniu na kWp mocy. W przypadku instalacji instalacji o mocy 3,8 kWp cena brutto to 6100 zł/kWp, podczas gdy dwa razy większa instalacja kosztuje 4200 zł/kWp. Śmiało można powiedzieć, że im większa instalacja, tym bardziej się opłaca.

Wraz ze wzrostem mocy instalacji, wykorzystana zostanie większa powierzchnia dachu. W zależności od wybranej opcji, instalacja zajmie 20-50 m2.

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej dla mocy 3,8-7,7 kWp zamyka się w przedziale 23-33 tys. zł. Około 70% ceny pochłaniają urządzenia i sprzęt, czyli moduły i falownik, konstrukcja wsporcza, ochrona przeciwprzepięciowa, zabezpieczenia i okablowanie. Resztę stanowią opłaty za usługę montażu i dokumentacji.

Redakcja GLOBEnergia