Ponad dwanaście i pół tysiąca nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 81 MWp – o tyle wzrósł rynek mikroinstalacji w 2017r! Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce to już ponad 172,5 MWp mocy i ponad 27 310 systemów! Najnowsze dane podano na IX Forum Fotowoltaicznym SOLAR+.

Moc mikroinstalacji PV w Polsce- stan na 31 grudnia 2017

Według danych, przedstawionych przez Stowarzyszenie SBF Polska PV podczas Forum, a pozyskanych od Operatorów Sieci, polski rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych wzrósł w ubiegłym o 81,3 MWp. W sumie, skumulowana moc mikroinstalacji fotowoltaicznych pracujących na terenie naszego kraju przekroczyła 172,5 MWp.

Źródło: SBF POLSKA PV / IX FORUM SOLAR+

Z analizy poprzednich raportów wynika, że taki roczny przyrost mocy jest najwyższy w historii polskiego rynku mikroinstalacji PV. Podczas Forum Stowarzyszenie zapowiedziało publikację szczegółowych danych na temat rynku fotowoltaiki w Polsce.

Forum Fotowoltaiczne SOLAR+ 2018IX Ogólnopolskie Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+ (fot. GLOBEnergia)

Liczba mikroinstalacji PV w Polsce – stan na 31 grudnia 2017

Powołując się na przedstawiony przez SBF POLSKA PV raport, tylko w 2017 roku, do sieci elektroenergetycznej przyłączonych zostało około 12 518 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na dzień 31 grudnia 2017 roku, w polskim systemie elektroenergetycznym pracowało więc już ok. 27 310 mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Od przybytku głowa nie boli?

Dane liczbowe wywołały sporo dyskusji podczas Forum SOLAR+.  Źródłem znaczących wzrostów mikroinstalacji fotowoltaicznych są programy dotacyjne, a w szczególności programy parasolowe. Z jednej strony wzrosty budzą więc zrozumiały entuzjazm w branży, ale z drugiej strony planowane tempo wydatków środków unijnych może spowodować zatory w łańcuchu dostaw oraz ekip montażowych. Głośno zrobiło się o planach przetargowych w województwie podkarpackim, gdzie na przestrzeni pół roku pojawi się zapotrzebowanie na kilka tysięcy instalacji PV.  O ile producenci i dystrybutorzy poradzą sobie z natłokiem zamówień, to brak rąk do pracy może być większym problemem.

Za rok w marcu 2019 odbędzie się 10  – jubileuszowa edycja FORUM SOLAR+.

Źródło: SBF POLSKA PV / IX Forum SOLAR+

Redakcja GLOBEnergia