Mikroinwerter – bezpieczne i inteligentne urządzenie, które przygotuje Twój dom na rewolucję słoneczną  

Mikroinwertery stają się coraz popularniejsze na rynku, ze względu na ich dużą elastyczność oraz możliwość optymalnego funkcjonowania nawet na częściowo zacienionych dachach. Jak jednak wybrać dobry mikroinwerter? Jakimi wytycznymi się kierować? Na co uważać? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.  

Zdjęcie autora: PROJOY ELECTRIC

PROJOY ELECTRIC

Producent urządzeń elektrycznych

Podziel się

Mikrofalowniki - trochę o historii i podstawach

Pierwsze mikroinwertery pojawiły się na rynku w 2008 roku. Ich główną funkcją jest przekształcanie prądu stałego generowanego przez panele w prąd zmienny i dalsze przesyłanie go do bezpośredniego użytku lub do sieci. Znaczący wzrost zapotrzebowania na mikroinwertery można przypisać rosnącej liczbie instalacji fotowoltaicznych na dachach, od zastosowań mieszkaniowych po projekty przemysłowe i handlowe. Według raportu Markets and Markets rynek mikroinwerterów ma osiągnąć wartość 6,5 miliarda dolarów do 2025 roku.

Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób można je wykorzystać w systemie fotowoltaicznym.  Mikroinwertery oferują wiele korzyści, a wybierając różne marki mikroinwerterów, warto zwrócić uwagę na kilka głównych czynników.

Wysoka wydajność

W przeciwieństwie do tradycyjnych falowników szeregowych, gdzie panele mogą produkować energię na poziomie najmniej wydajnego panelu na tym samym stringu. Mikrofalowniki nie doprowadzą do takiej sytuacji - panele słoneczne będą nadal działać wydajnie, nawet jeśli jeden panel nie generuje tyle energii co pozostałe. Ściślej rzecz biorąc, jeśli jeden z paneli działa poniżej oczekiwań, z łatwością można go zidentyfikować, dzięki czemu instalator może szybko zdiagnozować i naprawić problem. Z drugiej strony, jeśli jeden mikroinwerter będzie szwankował, nie doprowadzi to do wyłączenia całego systemu. Praca zostanie zatrzymana tylko w panelu podłączonym do danego mikroinwertera. 

Wyższa wydajność mikroinwerterów przekłada się na wyższą ogólną wydajność systemu i większą produkcję energii słonecznej. Dla przykładu wydajność mikroinwerterów Projoy PSOL może wynieść nawet 97,2%.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Ze względu na nowe przepisy, które wymagają szybkiego wyłączania instalacji fotowoltaicznych, by w razie pożaru zapewnić bezpieczną pracę strażakom, mikroinwertery  posiadają wbudowaną w każdy moduł funkcję szybkiego wyłączania się. 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na serię mikroinwerterów Projoy PSOL, z których każdy spełnia powyższy standard, a dodatkowo może łączyć się z ośmioma panelami słonecznymi. Dla przykładu mikroinwerter PSOL-MS3000H ma zakres napięcia roboczego od 18 V do 60 V, maksymalne napięcie wejściowe wynoszące 60 V oraz maksymalny prąd wejściowy wynoszący 18,5 A. Posiada on maksymalne wyjście o mocy 3 kW i nominalny prąd wyjściowy wynoszący 13,6 A.

Wysoka elastyczność

Mikroinwertery będą najlepszym wyborem dla instalacji fotowoltaicznych na nietypowych lub częściowo zacienionych dachów. Projoy są przymocowywane z tyłu każdego panelu słonecznego i maksymalizują wydajność niezależnie od produkcji sąsiednich paneli. Ponadto jeśli rozważasz rozbudowę swojej instalacji fotowoltaicznej w przyszłości, po prostu zamontuj dodatkową parę mikroinwerterów Projoy do istniejącego zestawu paneli słonecznych - to wszystko!

Wysoka wydajność 

Mikroinwertery mają zdolność do śledzenia produkcji każdego indywidualnego modułu. Projoy oferuje system monitorowania w czasie rzeczywistym o nazwie M-cloud. 

Wystarczy pobrać aplikację M-cloud na smartfona lub zalogować się na portalu M-cloud na komputerze, by otrzymać dostęp do platformy, na której można wizualnie porównywać pracę każdego panela i szybko zidentyfikować, czy określony panel lub mikroinwerter nie działa poprawnie.

Wysoka niezawodność

W porównaniu do falowników szeregowych mikroinwertery zazwyczaj mają dłuższą żywotność. Na przykład mikroinwertery Projoy są zaprojektowane tak, aby działać przez maksymalnie 25 lat. Posiadają klasę szczelności IP67, co oznacza wysoki poziom ochrony przed pyłem i wodą, unikalny projekt radiatora i dobrą dyssypację ciepła. Firma oferuje minimum 12-letnią gwarancję, obejmującą moduł komunikacyjny.

Chociaż mikroinwertery zazwyczaj nie są najdroższym komponentem instalacji fotowoltaicznej, można się spodziewać, że te o wyższej wydajności mogą być nieco bardziej kosztowne. Niemniej jednak może to być opłacalne, ponieważ urządzenie jest bezpieczniejsze i bardziej elastyczne w użyciu, a także ma dłuższą gwarancję, co sprawia, że ​​ jest znacznie bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie.

Zdjęcie autora: PROJOY ELECTRIC

PROJOY ELECTRIC

Producent urządzeń elektrycznych