Miliard euro na pompy ciepła!
W portugalskim Aveiro, podczas specjalnego briefingu dla przedstawicieli europejskich mediów branżowych, przedstawiciele marki Bosch zapowiedzieli zwiększenie produkcji pomp ciepła w tutejszej fabryce. Będzie to możliwe dzięki przeznaczeniu blisko miliarda euro na rozbudowę laboratoriów oraz infrastruktury produkcyjnej w perspektywie roku 2030. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych marka zamierza rozwijać swoje kadry. Jak przewidują eksperci Bosch, ambitne plany w zakresie zwiększenia produkcji przełożą się na stworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększenie zatrudnienia
Podziel się
„Made in Europe”
Bosch Home Comfort zwraca szczególną uwagę na potrzebę dekarbonizacji gospodarki. Szacuje się, że rozwój nowoczesnych technologii w zakresie pomp ciepła pozwoli na modernizację ponad 200 milionów budynków w samej tylko Europie. Zresztą perspektywa naszego kontynentu odgrywa szczególną rolę w polityce marki.
- Nasze pompy ciepła mają znaczek „Made in Europe” – mówi Jan Brockman, prezes zarządu Bosch Home Comfort – Nasi inżynierowie, pracownicy działów rozwoju oraz produkcji działają wspólnie na rzecz dobrej marki pomp ciepła.
Powiązanie produkcji z działalnością badawczo-rozwojową na terenie Europy wiąże się z zaangażowaniem marki w promowaniu gospodarek poszczególnych krajów naszego kontynentu. Oprócz centrum badawczo-rozwojowego oraz fabryki w Aveiro, pompy ciepła powstają także w szwedzkim Tranas oraz w niedawno otwartej fabryce w niemieckim Eibelshausen.
Jak podkreśla Christian Fischer, wiceprezes zarządu Bosch, odpowiedzialny m.in. za rozwój produktów w zakresie technologii budynkowych, marka stawia sobie za cel bycie wiodącą w zakresie produkcji pomp ciepła.
- Chcemy, aby dzięki naszym zrównoważonym rozwiązaniom, konsumenci żyli wygodnie i w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego – podkreśla Fischer.
Dolny Śląsk w gronie najlepszych
Ambitne plany w zakresie dekarbonizacji gospodarki nie pozostają bez wpływu na rynek polski. Oprócz wspomnianych wyżej centrów w Portugalii, Niemczech i Szwecji, już wkrótce rozpocznie się budowa fabryki pomp ciepła Bosch w dolnośląskim Dobromierzu. Co ważne, już na miejscu prowadzone będą również prace projektowe, a zatrudnienie znajdą zarówno pracownicy produkcyjni, jak i dobrze wykształceni inżynierowie i osoby odpowiedzialne za rozwój produktów. Pierwsze osoby z planowanej na Dolnym Śląsku fabryki już przechodzą szkolenia w Aveiro.
- Chcemy, aby fabryka w Dobromierzu kreowała wartości, aby stała się istotnym elementem procesu tworzenia nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska pomp ciepła – podkreśla Magdalena Kołomańska, odpowiedzialna za komunikację korporacyjną i PR w polskim oddziale Bosch – Stawiamy na ludzi, chcemy, aby nasza fabryka na Dolnym Śląsku przyczyniała się również do wzrostu atrakcyjności regionu oraz podnoszenia komfortu życia lokalnej społeczności.
Powstanie fabryki ma również pomóc w kreowaniu pozytywnego przekazu dotyczącego pomp ciepła w Polsce i pogłębianiu świadomości konsumentów w zakresie tych urządzeń. Ważna jest edukacja, uświadamianie konsumentów w jaki sposób zaplanować inwestycję, jakie urządzenie będzie optymalne i czym kierować się wybierając konkretne rozwiązanie. `
Przyszła fabryka w Dobromierzu będzie z jednym z nowocześniejszych ośrodków tego typu w naszej części Europy. Jej powstanie wpisuje się w ogólną strategię marki Bosch wykorzystywania zielonej energii w połączeniu z komfortem użytkowania urządzeń przez konsumentów.