Miliard euro na pompy ciepła! 

W portugalskim Aveiro, podczas specjalnego briefingu dla przedstawicieli europejskich mediów branżowych, przedstawiciele marki Bosch zapowiedzieli zwiększenie produkcji pomp ciepła w tutejszej fabryce. Będzie to możliwe dzięki przeznaczeniu blisko miliarda euro na rozbudowę laboratoriów oraz infrastruktury produkcyjnej w perspektywie roku 2030. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych marka zamierza rozwijać swoje kadry. Jak przewidują eksperci Bosch, ambitne plany w zakresie zwiększenia produkcji przełożą się na stworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększenie zatrudnienia

Zdjęcie autora: Bartłomiej Świderek

Bartłomiej Świderek

Manager ds. Rozwoju/Wiceprezes Zarządu GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

„Made in Europe”

Centrum R+D i fabryka Bosch Home Comfort w Aveiro. Fot: Bosch.

Bosch Home Comfort zwraca szczególną uwagę na potrzebę dekarbonizacji gospodarki. Szacuje się, że rozwój nowoczesnych technologii w zakresie pomp ciepła pozwoli na modernizację ponad 200 milionów budynków w samej tylko Europie. Zresztą perspektywa naszego kontynentu odgrywa szczególną rolę w polityce marki.

- Nasze pompy ciepła mają znaczek „Made in Europe” – mówi Jan Brockman, prezes zarządu Bosch Home Comfort – Nasi inżynierowie, pracownicy działów rozwoju oraz produkcji działają wspólnie na rzecz dobrej marki pomp ciepła.

Powiązanie produkcji z działalnością badawczo-rozwojową na terenie Europy wiąże się z zaangażowaniem marki w promowaniu gospodarek poszczególnych krajów naszego kontynentu. Oprócz centrum badawczo-rozwojowego oraz fabryki w Aveiro, pompy ciepła powstają także w szwedzkim Tranas oraz w niedawno otwartej fabryce w niemieckim Eibelshausen.

Jak podkreśla Christian Fischer, wiceprezes zarządu Bosch, odpowiedzialny m.in. za rozwój produktów w zakresie technologii budynkowych, marka stawia sobie za cel bycie wiodącą w zakresie produkcji pomp ciepła.

- Chcemy, aby dzięki naszym zrównoważonym rozwiązaniom, konsumenci żyli wygodnie i w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego podkreśla Fischer.

Dolny Śląsk w gronie najlepszych

Produkcja nowoczesnych pomp ciepła w fabryce w Aveiro. Źródło: Bosch

Ambitne plany w zakresie dekarbonizacji gospodarki nie pozostają bez wpływu na rynek polski. Oprócz wspomnianych wyżej centrów w Portugalii, Niemczech i Szwecji, już wkrótce rozpocznie się budowa fabryki pomp ciepła Bosch w dolnośląskim Dobromierzu. Co ważne, już na miejscu prowadzone będą również prace projektowe, a zatrudnienie znajdą zarówno pracownicy produkcyjni, jak i dobrze wykształceni inżynierowie i osoby odpowiedzialne za rozwój produktów. Pierwsze osoby z planowanej na Dolnym Śląsku fabryki już przechodzą szkolenia w Aveiro. 

- Chcemy, aby fabryka w Dobromierzu kreowała wartości, aby stała się istotnym elementem procesu tworzenia nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska pomp ciepła – podkreśla Magdalena Kołomańska, odpowiedzialna za komunikację korporacyjną i PR w polskim oddziale Bosch – Stawiamy na ludzi, chcemy, aby nasza fabryka na Dolnym Śląsku przyczyniała się również do wzrostu atrakcyjności regionu oraz podnoszenia komfortu życia lokalnej społeczności.

Powstanie fabryki ma również pomóc w kreowaniu pozytywnego przekazu dotyczącego pomp ciepła w Polsce i pogłębianiu świadomości konsumentów w zakresie tych urządzeń. Ważna jest edukacja, uświadamianie konsumentów w jaki sposób zaplanować inwestycję, jakie urządzenie będzie optymalne i czym kierować się wybierając konkretne rozwiązanie. `

Przyszła fabryka w Dobromierzu będzie z jednym z nowocześniejszych ośrodków tego typu w naszej części Europy. Jej powstanie wpisuje się w ogólną strategię marki Bosch wykorzystywania zielonej energii w połączeniu z komfortem użytkowania urządzeń przez konsumentów.

Zdjęcie autora: Bartłomiej Świderek

Bartłomiej Świderek

Manager ds. Rozwoju/Wiceprezes Zarządu GLOBEnergia Sp. z o.o.