Miliony na inteligentne liczniki rozdane

Już ponad 2,1 mln inteligentnych liczników zyskało dofinansowanie od NFOŚiGW. W sumie na ten cel wydano już 541 mln zł. Największe dofinansowanie uzyskała Enea Operator. Inwestycje umożliwiają postęp w wymiarze wymiany liczników na te z możliwością zdalnego odczytu w domach i lokalach odbiorców energii w całej Polsce.

Kilkaset tysięcy urządzeń
Dnia 2-go sierpnia 2024 r. NFOŚiGW udzieli spółce Enea Operator prawie 163 mln zł dofinansowania na zakup i montaż liczników zdalnego odczytu. Subsydia pochodzą z programu „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”, ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Dzięki środkom Enea Operator zakupi i zamontuje prawie 273 tys. liczników zdalnego odczytu w północno-zachodniej Polsce.

Liczniki zdalnego odczytu automatycznie zbierają i przesyłają dane pomiarowe, eliminując konieczność ręcznego odczytu lub przekazywania wskazań do operatorów. Umożliwiają także regularne monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Dzięki inteligentnym licznikom można szybciej wykrywać anomalie lub usterki urządzeń, a w przyszłości będą one wspierać korzystanie z taryf dynamicznych.
Chcąc dobrze zarządzać siecią oraz parametrami jakościowymi dostarczanej energii elektrycznej trzeba nieustannie i z coraz większą precyzją mierzyć. Pomiary w głębi sieci umożliwiają nam instalowane przez nas w ostatnich latach liczniki bilansujące w stacjach średniego napięcia na niskie, a teraz dodatkowo ciągle rosnąca liczba liczników zdalnego odczytu u odbiorców końcowych. To bardzo duża liczba danych, tzw. big data, która jest dla nas ogromnym wyzwaniem, w kontekście analizy i wyciągania wniosków z zebranych informacji. Wyzwaniem, które chętnie podejmujemy, a pozyskaną wiedzę mamy zamiar wykorzystywać m.in. w planach rozwoju sieci.
powiedział Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator
W okresie od 2021 do 2030 roku Polska może otrzymać około 60 miliardów złotych z Funduszu Modernizacyjnego. Środki z tego funduszu są przeznaczone na wspieranie modernizacji systemu energetycznego, poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój zeroemisyjnego transportu w Polsce i 12 innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, funkcję Krajowego Operatora Funduszu Modernizacyjnego pełni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Źródło: Fundusz Modernizacyjny