Problematyka związana z serwisowaniem turbin

Wraz z rozwojem technologii energetyki wiatrowej wysokości turbin stale rosną, początkowo od około 30 metrów na początku lat 90. do ponad 100 metrów w nowo oddanych do użytku farmach wiatrowych. Dźwigi obsługujące turbiny wiatrowe musiały dostosować zasięg, aby móc optymalnie je serwisować. Transport i instalacja dużych dźwigów wymaga zaangażowania dużych samochodów ciężarowych oraz dostosowania dróg dojazdowych. Problematyczne są również opóźnienia w znalezieniu dostępnego dźwiga, co generuje dodatkowe koszty i przestoje. Naukowcy opracowali więc małego żurawia, który potrafi “wspiąć się” nawet na najwyższe turbiny wiatrowe.

Jak skomentował Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, pomimo niewielkich rozmiarów – ułatwiających transport – urządzenie ma niesamowite możliwości. Potrafi przenieść generator, transformator lub inny element turbiny ważący nawet 24 tony. Kieruje nim operator przy pomocy specjalnego sterownika z monitorem.

Minidźwig podczas serwisu wiatraka, źródło: PGE EO

Szereg zalet minidźwiga

Zaletą minidźwiga jest to, że może być wykorzystywany jako zamiennik dla tradycyjnego dźwiga samojezdnego, którego zastosowanie z uwagi na wąskie drogi dojazdowe do niektórych farm wiatrowych może być problematyczne.

Pracy minidźwiga nie ogranicza wysokość wież elektrowni wiatrowych, które niejednokrotnie mierzą nawet 160 metrów. Urządzenie to jest również mniej zależne od wpływu warunków atmosferycznych, co z kolei pozwala na podjęcie prac serwisowych przy silnym wietrze. Jest to bez wątpienia spore usprawnienie, ponieważ standardowe dźwigi mogą pracować gdy prędkość wiatru nie przekracza 12 m/s. Kolejną zaletą tego systemu jest fakt, że został on opracowany według uniwersalnego i niezależnego systemu zatwierdzonego na wszystkich rynkach turbin wiatrowych.

Minidźwig podczas serwisu wiatraka, źródło: PGE EO

Inne innowacje

To nie jedyna innowacja wprowadzona ostatnio przez PGE przy obsłudze farm wiatrowych. W czerwcu PGE EO poinformowało, że praca dronów monitorujących farmy wiatrowe, zostanie uzupełniona przez zdalnie sterowane łaziki! Więcej przeczytaj TUTAJ.

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowe PGE jest w posiadaniu 16 farm wiatrowych, których łączna moc zainstalowana wynosi 647,16 MW.

Źródła: cordis.europa.eu, pgeeo.pl

Redakcja GLOBEnergia