Komisja Europejska podaje, że ma zamiar przywrócić początkowy poziom  minimalnych cen na chińskie moduły fotowoltaiczne. Przyczyną, najprawdopodobniej jest słabe euro w stosunku do amerykańskiego dolara. 

 
Od kwietnia tego roku, chińscy producenci, którzy mają porozumienie z Unią Europejską o minimalnej cenie importowej będą musieli podnieść ceny swoich produktów do 0,56euro/Wp w krajach Unii Europejskiej.
 
Stawki cenowe są ustalane w oparciu o wykaz cen tworzony przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF), który sporządzany jest w amerykańskich dolarach. 
 
Pisaliśmy niedawno, że Komisja Europejska zarzuciła firmom Canadian Solar, ET Solar oraz ReneSola poważne naruszenia dopuszczalnych, minimalnych cen modułów PV. 

Przekroczenie cen minimalnych na moduły z Chin? Holenderscy celnicy badają sprawę – więcej

Za omijanie ceł antydumpingowych, chińskim firmom grozi usunięcie z porozumienia handlowego pomiędzy Unią Europejską, a Chińską Republiką Ludową. ReneSola ogłosiła, że rezygnuje z uczestnictwa w porozumieniu. Pozostałe dwie firmy, czyli Canadian Solar i ET Solar wypierają się zarzutów oraz chcą je wyjaśnić. Ostateczną decyzję w tej sprawie, Komisja Europejska podejmie pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Kolejne cła antydumpingowe na moduły PV z Chin – więcej

Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: PV Magazine