Według obecnych ustaleń, zasada 10H nakazuje lokalizowanie turbin w odległości nie mniejszej od zabudowań niż 10-krotność ich całkowitej wysokości. Branża OZE wciąż liczy na jej zniesienie. Jak podaje PAP, podczas konferencji prasowej w Katowicach minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała nie tylko to, że wkrótce rozpoczną się prace nad ustawą o inwestycjach offshorowych, ale także nad nowelizacją ustawy wiatrowej – tzw. 10H, odległościowej!

Za chwilę pod obrady Rady Ministrów trafi ustawa o inwestycjach offshorowych, czyli farmy wiatrowe na Bałtyku. Będziemy zajmować się też nowelizacją ustawy wiatrowej – tzw. 10H, odległościowej – która ułatwi inwestycje wiatrowe na lądzie, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wspólnot lokalnych. Już dzisiaj zapraszamy samorządy do dyskusji – mówiła minister podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Ustawa odległościowa

Ustawa z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, wprowadziła przepisy dotyczące minimalnej odległości farm wiatrowych od zabudowań. Ta odległość, to 10H, czyli minimum dziesięciokrotność ich całkowitej wysokości.

Jej celem była ochrona ludzkiego zdrowia z uwagi na szkodliwe oddziaływanie promieniowania w bezpośrednim sąsiedztwie farm wiatrowych. Według wielu ekspertów regulacja przyniosła jednak więcej złego niż dobrego i zahamowała rozwój farm wiatrowych. Potencjalne wpływy podatkowe utraciło wiele gmin, na terenie których mogłyby powstawać wiatraki. Ustawa spowodowała też kłopoty finansowe wielu właścicieli elektrowni wiatrowych.

W październiku dla Dziennika Gazeta Prawna Minister Emilewicz zaznaczyła, że mimo zasady 10H, istnieją takie tereny, gdzie lokalizacja wiatraków jest możliwa. Jako dobry przykład podała tereny górnicze, np. rekultywowane obszary wschodniej Wielkopolski.

Czego oczekuje branża?

Według Janusza Gajowieckiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, zniesienie zasady 10H wobec elektrowni wiatrowych na lądzie jest kluczową kwestią nie tylko z punktu widzenia branży, ale całej polskiej gospodarki. Co więcej, pozostawienie tej zasady w takiej postaci, w jakiej obecnie się znajduje, może uniemożliwić przyrost mocy wiatrowych na lądzie w ramach nowych projektów. Wpłynie też na obecnie działające farmy, których modernizacja w przyszłości zostanie poważnie utrudniona. Branża oczekuje, że zasada 10H zostanie zniesiona.

Zapowiedź zmian?

Podczas konferencji prasowej w Katowicach minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że wkrótce pod obrady Rady Ministrów trafi ustawa o inwestycjach związanych z budową farm wiatrowych na Bałtyku. Równocześnie, mają rozpocząć się konsultacje nowelizacji ustawy odległościowej. Dla Minister Emilewicz ważne jest uwzględnienie interesów wspólnot lokalnych, w związku z tym do dyskusji zaprosiła samorządy.

Źródła: PAP, Gazeta Prawna, energetyka24

Redakcja GLOBEnergia