W Warszawie rozpoczęła się Konferencja Offshore Wind organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Wydarzenie swoim wystąpieniem otworzył minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister Energii o energetyce wiatrowej

Już niedługo morska energetyka wiatrowa może stać się filarem polskiej gospodarki. Minister energii Krzysztof Tchórzewski, który otworzył swoim wystąpieniem Konferencję Offshore Wind, potwierdził to stanowisko! Zgodnie z projektem PEP 2040 morska energetyka wiatrowa została włączona do bilansu elektroenergetycznego Polski już w połowie przyszłej dekady, a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet do 10 GW mocy wiatrowych.

Należy wyraźnie podkreślić, że realizacja projektów morskich farm wiatrowych to szansa dla całej gospodarki. Przypomnę, że mówimy o inwestycjach rzędu 100 miliardów złotych w perspektywie 2040 r – mówił minister energii

15% w celu OZE to tylko przystanek!

Spełnienie celów OZE na 2020 r., które mówią o osiągnięciu 15 procent w finalnym zużyciu energii dla Polski, jest tylko przystankiem w drodze do dalszych zmian w kierunku mniej emisyjnej gospodarki.

W nadchodzącej dekadzie Polska musi przyłożyć się do celu unijnego wynoszącego 32 procent OZE w 2030 r.Polska musi przekształcić swój miks energetyczny tak, aby w 2030 r. mieć 21 procent udziału odnawialnych źródeł energii OZE w zużyciu końcowym we wszystkich sektorach i 27 procent. w produkcji energii elektrycznej.

Morska energetyka wiatrowa motorem polskiej gospodarki!

Inwestycje w morską energetykę wiatrową są jednym z bardziej znaczących filarów przemian polskiej energetyki w kierunku niskoemisyjnym. Do 2040 roku, w polskiej energetyce wiatrowej zaplanowane jest 10 GW nowych mocy!

Już dziś można powiedzieć, że zaplanowane w perspektywie 2040 r. ponad 10 GW mocy wiatrowych na Bałtyku staną się jednym z filarów przemian polskiej energetyki w kierunku mniej emisyjnym. Morskie elektrownie wspomogą zazielenianie miksu i realizację zobowiązań w zakresie udziału OZE – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Polscy dostawcy już mają znaczący potencjał w zakresie zapewnienia dostaw elementów konstrukcyjnych i usług związanych z budową i eksploatacją farm wiatrowych na morzu. Obecnie niemal 100 polskich podmiotów dysponuje wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Warto przypomnieć, że na Politechnice Gdańskiej właśnie rozpoczyna się pierwszy semestr nowych studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej: Morska energetyka wiatrowa! Na kierunku zostaną przeszkoleni specjaliści, którzy wykonają inwestycje, a także będą je eksploatować.

Świat się zmienia a wraz z nim trendy energetyczne! W tym momencie nie mamy jeszcze ani jednej morskiej elektrowni wiatrowej, ale już planujemy 10 GW które staną się filarem polskiej gospodarki. Coś co było kiedyś nie do pomyślenia, teraz powoli staje się faktem. Tak zmienia się polska energetyka!


Przygotuj się na zmiany ! Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!

Weź udział w dyskusji o MEGATRENDACH w energetyce w Polsce!


 

źródła: Ministerstwo Energii, PSEW

Redakcja GLOBEnergia