Powołanie spółki Electromobility Poland, ogłoszenie konkursu na projekt polskiego samochodu elektrycznego – to wszystko są działania mające pomóc spopularyzować w naszym kraju transport przyjazny środowisku. Niestety, wciąż wiele osób podchodzi z pewną nieufnością do aut zasilanych energią elektryczną. Wysoka cena, niewystarczająca infrastruktura ładowania i zbyt mały zasięg akumulatora to główne spośród obaw Polaków dotyczących elektromobilności. Jako jedno z wielu działań mających na celu promowanie transportu przyjaznego środowisku, Ministerstwo Energii rozpoczęło akcję „Elektromobilność – technologia jutra”.

Wczoraj i dziś: ciekawostki historyczne i przyszłość elektromobilności

„Czy wiesz, że już ponad 100 lat temu pojazdy elektryczne woziły najważniejszych ludzi w USA podziemnym tunelem pomiędzy Kapitolem a budynkiem Senatu? Że rządy i koncerny motoryzacyjne chcą zastąpić samochody spalinowe elektrycznymi? Chcesz wiedzieć więcej?” – w ten sposób Ministerstwo Energii zachęca do zapoznania się z cyklem materiałów na temat pojazdów elektrycznych. Celem akcji jest przybliżenie tematyki elektromobilności od podstaw, zwprezentowanie związanych z nią ciekawostek, ukazanie jej znaczenia jako podstawy transportu w przyszłości oraz nacisk na jej aspekty środowiskowe.

Jak Ministerstwo Energii zachęca do nowych technologii w transporcie?

ME zwraca uwagę na sytuację, w jakiej obecnie się znajdujemy. Stajemy przed koniecznością oszczędzania zasobów odnawialnych oraz znacznego ograniczania ich wydobycia. Co więcej, rosnące zanieczyszczenie powietrza powstałe m. in. wskutek emisje związane z transportem jest znaczącym zagrożeniem dla zdrowia. Samochód elektryczny powstał m.in. w odpowiedzi na postępujące wyczerpywanie się zapasów surowców naturalnych, takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Elektryfikacja transportu ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Ponadto tego typu pojazdy mają wiele zalet – począwszy od znacznie niższych kosztów eksploatacji, a skończywszy na znacznie wyższym komforcie podróżowania dzięki temu, że auto elektryczne pracuje dużo ciszej. Właściciele samochodów elektrycznych podkreślają, że ich użytkowanie jest znacznie wygodniejsze niż aut zasilanych w sposób konwencjonalny.

Koniec samochodów spalinowych coraz bliższą perspektywą

Według ekspertów zajmujących się analizą trendów motoryzacyjnych prawdopodobnie już za 18 lat producenci samochodów całkowicie zaprzestaną produkcji aut z silnikami spalinowymi, zaś na europejskich drogach będzie można zobaczyć wyłącznie samochody napędzane paliwami alternatywnymi. Potencjał rodzącego się rynku najlepiej obrazuje prognoza wskazująca, że w 2040 r. na drogach będzie się poruszać aż 500 mln samochodów elektrycznych (na 2 mld pojazdów ogółem). W konsekwencji zwiększonego zainteresowania elektromobilnością należy oczekiwać również gwałtownego wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych. Jak wynika z wyliczeń Bloomberg New Energy Finance dziś sprzedaje się rocznie ok. 500 tys. samochodów elektrycznych, natomiast w 2040 r. będzie to nawet 41 mln sztuk. Oczekiwany wzrost rynku wielokrotnie przekracza potencjał produkcyjny funkcjonujących dziś producentów samochodów elektrycznych. Stanowi to szansę m.in. dla polskich firm, które chcą rozpocząć działalność w tym sektorze przemysłu. Dzięki temu Polska będzie mogła kontynuować swoje motoryzacyjne tradycje – tym razem w wersji bardziej przyjaznej środowisku.

Zmiany na europejskim rynku motoryzacji

Analizując światowe statystyki tempa wzrostu elektrycznych pojazdów i zdając sobie sprawę z unijnych wymogów dotyczących poprawy jakości powietrza, można wnioskować, że również Polskę – podobnie jak inne kraje europejskie –  czeka epoka elektryczności w motoryzacji. Warto zwrócić uwagę, że np. w Holandii i Norwegii już od 2025 r. ma obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Francuski minister środowiska Nicolas Hulot zapowiedział, że podobne obostrzenia zostaną wprowadzone we Francji w 2040 r. Do przyjęcia przepisów zakazujących od 2040 r. sprzedaży samochodów z jednostkami diesla i benzynowymi przymierza się również rząd Wielkiej Brytanii.

Dogonić Europę, czyli wspólna polityka ekologicznego transportu

Ministerstwo Energii postępując zgodnie z wytycznymi UE oraz śledząc aktualne trendy przygotowało Plan Rozwoju Elektromobilności, który jest wynikiem działań UE zmierzających do popularyzacji pojazdów elektrycznych oraz  paliw alternatywnych w krajach Wspólnoty. Inicjatywy Ministerstwa Energii są spójne z przyjętymi przez Unię założeniami w kwestii transportu przyjaznego środowisku. Międzynarodowa współpraca, wspólna polityka popularyzacji samochodów elektrycznych oraz korzystne uwarunkowania prawne mogą pomóc w rozwoju elektromobilności – co będzie skutkowało poprawą jakości powietrza w związku z ograniczeniem emisji spalin samochodowych. Natomiast podejmowane przez Polskę działania, takie jak stworzenie samochodu elektrycznego krajowej produkcji mogą być krokiem w stronę bardziej przystępnych cen pojazdów elektrycznych. Będą też popularyzowały nasz kraj jako nowoczesny, świadomy trendów w branży automotive. Podczas motoryzacyjnego „wyścigu zbrojeń” związanego z coraz większym popytem na pojazdy elektryczne, auto na prąd polskiej produkcji może być konkurencyjną opcją.

Ministerstwo edukuje, informuje i zachęca

W cyklu „Elektromobilność – technologia jutra” przybliżone zostaną kluczowe informacje, które nierozerwalnie wiążą się z EV. Co to jest? Jakie rodzaje samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi można zobaczyć na europejskich drogach? Czym różni się PHEV od auta hybrydowego? O tym i o wielu innych aspektach elektromobilności opowiedzą eksperci Ministerstwa Energii w kolejnych częściach cyklu.

Filmik prezentujący zagadnienia z zakresu elektromobilności od Ministerstwa Energii :

Źródło: Ministerstwo Energii  –  Elektromobilność

Redakcja GLOBEnergia