Toyota LQ Concept to nowe podejście do motoryzacji. Samochód elektryczny, który oczyszcza powietrze to jeszcze lepsza generacja elektromobilności! Prezentacja nowej Toyoty odbędzie się na specjalnej wystawie Future Expo podczas Tokyo Motor Show 2019, a pierwsze jazdy testowe dla publiczności zostaną przeprowadzone od czerwca do września 2020 w Tokio.

źródło: toyotanews.eu

Minusemisyjna Toyota

Elektryczna Toyota LQ to niezwykły samochód. Nie tylko nie wyemituje żadnych spalin, ale jeszcze aktywnie oczyści powietrze z zanieczyszczeń. Taka funkcja będzie możliwa dzięki nowo opracowanej powłoce katalitycznej, która podczas jazdy samochodem przetworzy ozon na cząsteczki tlenu.

Dlaczego Ozon jest szkodliwy? Bo przy powierzchni ziemi tworzy fotochemiczny smog. Jest też szkodliwy dla zdrowia i powoduje m.in. choroby układu oddechowego. Powłoka katalityczna zamieni ozon na tlen, a w ciągu godziny jazdy 1000 litrów powietrza zostanie oczyszczone z ozonu z 60-procentową skutecznością.

Dzięki tej technologii samochody bezemisyjne mogą nie tylko nie zanieczyszczać powietrza podczas jazdy, ale przyczyniać się do jego poprawy. Toyota rozważa wprowadzenie tego typu rozwiązania do swoich komercyjnych samochodów.

źródło: toyotanews.eu

Dodatkowe zalety nowej Toyoty LQ

Poza minusemisyjnością, Toyota będzie również posiadała inne zalety! To komfort i bezobsługowość jazdy. Wśród zalet znajdzie się interfejs z awatarem sztucznej inteligencji o imieniu Yui, który sprawi, że doświadczenie prowadzenia samochodu stanie się znacznie bardziej spersonalizowane. Awatar będzie towarzyszył kierowcy w podróży, rozmawiał z nim i pomagał w prowadzeniu pojazdu. Dodatkowo, samochód LQ jest wyposażony w system zautomatyzowanej jazdy na poziomie 4 według klasyfikacji SAE. Jako pierwszy samochód na świecie, Toyota LQ zostanie wyposażona w fotel z funkcjami relaksacji oraz zwiększania uwagi kierowcy. Pojazd ma też charakterystyczny, nowoczesny design w futurystycznym kształcie.

Toyota LQ to nowy etap elektromobilności, zwłaszcza że wygląda trochę jak pojazd z zaświatów. Jeszcze przy tym oczyści powietrze? To dopiero coś!

Źródło: toyotanews.eu

Redakcja GLOBEnergia