Mirowski: Przygotowujemy się do uruchomienia dwóch nowych naborów w programie Mój Prąd

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Panele słoneczne fot. Pixabay

Narodowy Fundusz przygotowuje się do uruchomienia dwóch nowych naborów w programie Mój Prąd -  pierwszy ma ruszyć w lipcu, a drugi w przyszłym roku - poinformował wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski. W lipcowej edycji do rozdysponowania będzie ok. 500 mln zł. Na kolejne edycje programu Mój Prąd ma być przeznaczonych ok. 360 mln euro, czyli ponad 1,5 mld zł.

Trzeci nabór w lipcu, czwarty - w 2022 roku

Mirowski informuje, że program Mój Prąd będzie kontynuowany i doczeka się dwóch kolejnych odsłon. Pierwsza ma ruszyć w lipcu, druga wystartuje w 2022 roku. Mirowski podkreśla, że założenia zmieniły po poddaniu konsultacjom społecznym projektu nowelizacji ustawy prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, która przewiduje zmianę w systemie rozliczania prosumentów.

- Jeśli zmiany w prawie zostaną przyjęte, to program też będzie musiał się zmienić. Jego modyfikacja wynikać będzie również z naszych wcześniejszych zapowiedzi co do większego wsparcia modelu ukierunkowanego na autokonsumpcję prądu produkowanego z paneli fotowoltaicznych - powiedział Mirowski.

Projektowana nowela przewiduje m.in., że z początkiem 2022 roku zakończy się obowiązujący obecnie prosumentów system rozliczeń oparty na opustach. Prosumenci, którzy wejdą do systemu do końca 2021 roku będą mogli rozliczać się na dotychczasowych zasadach jeszcze przez 15 lat. Zmiany mają znormalizować rynek i spowodować, że więcej energii będzie konsumowanej na poziomie prosumenta, co odciąży też sieci. Mirowski podkreślił, że już dziś występują problemy ze zbyt dużą liczbą prosumentów w niektórych miejscach.

- Liczba instalacji, jaka powstała, spowodowała, że sieci niskiego napięcia u operatorów są bardzo obciążone. Zdarzało się już, że prosumenci byli odłączani  z systemu i nie mogli oddać wyprodukowanej energii do sieci niskiego napięcia - wyjaśnił.

Inwestycja zwróci się w ciągu 7 lat

Obniżenie poziomu dofinansowania do 3 tys. zł co dla średniej instalacji o zainstalowanej mocy 5,6 kW i przy uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej wynoszącej blisko 4 tys. zł oraz obowiązującym systemie opustów sprawi, że czas zwrotu z inwestycji dla przeciętnej 4-osobowej rodziny wyniesie niecałe 7 lat.

Dofinansowanie do PV w Czystym Powietrze niezmienione

Dofinansowanie instalacji PV w innym realizowanym przez Fundusz rządowym programie Czyste Powietrze  pozostaje na niezmienionym poziomie, czyli 5 tys. zł, ale tam, aby otrzymać dotację na fotowoltaikę wymagana jest wymiana tzw. kopciucha.

W 2022 roku Mój Prąd z dofinansowaniem do magazynów ciepła i chłodu

Mirowski przekazał także, że do końca roku zostanie przygotowana nowa wersja programu Mój Prąd, która uwzględniać ma zmianę w systemie rozliczeń prosumentów. Będzie także rozszerzona o dodatkowe komponenty motywujące prosumenta do autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej, czyli inteligentny systemem zarządzania energią, ładowarkę do samochodu, magazynem ciepła i chłodu oraz magazyn energii.

Źródło: Polska Agencja Prasowa/Interia.pl

Zobacz również