Mirowski: Ścieżka bankowa działa bez zarzutu, skorzystało już kilkadziesiąt osób

Podziel się
6 lipca 2021 roku ruszyła ścieżka bankowa w programie Czyste Powietrze, czyli nabór wniosków o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska były pierwszymi bankami, które rozpoczęły akcję kredytową. Pożyczki wyniosą w sumie do 100 tys. zł. W latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków do 1,5 mld zł, w ramach których przekazywać będą do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem. Co ciekawe, ścieżka bankowa przewiduje też możliwość objęcia kredytów gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, którym dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki tym gwarancjom banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.
Nasza redakcja pyta NFOŚiGW o popularność ścieżki bankowej po miesiącu od jej uruchomienia. Fundusz wyjaśnia w odpowiedzi dla GLOBEnergia.pl, że nowa ścieżka w programie Czyste Powietrze udostępniona 6 lipca w formie kredytu połączonego z dotacją na częściowa spłatę kapitału tego kredytu, ma duży potencjał.
- W pierwszym miesiącu dostępności nowego produktu na rynku, który nazywamy Kredytem Czyste Powietrze, skorzystało kilkadziesiąt osób, ale liczymy na to, że zainteresowanie dotacjami na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego będzie większe z miesiąca na miesiąc, wraz z rozszerzaniem listy banków uruchamiających tzw. „ścieżkę bankową” - wskazuje Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.
Kolejne banki stoją w blokach startowych
W okresie od 6 lipca 2021 roku do 6 sierpnia 2021 roku wpłynęły 64 wnioski. Przedstawiciel NFOŚiGW dodaje, że obecnie Kredyt Czyste Powietrze dostępny jest w dwóch bankach (Bank Ochrony Środowiska oraz Alior i partnerzy banku).
- Ale kolejne banki stają już w „blokach startowych”, żeby ruszyć ze swoimi produktami. Trwają testy informatyczne i po ich pomyślnym zakończeniu, w najbliższych tygodniach spodziewamy się uruchomienia ścieżki bankowej w kolejnych bankach. Przypominam, że banki, które przystąpiły do programu (podpisały stosowne porozumienie) i mają otwartą drogę do współpracy – poza BOŚ i Aliorem – to: BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze oraz Banki Spółdzielcze SGB - tłumaczy Mirowski.
Ścieżka bankowa bez zarzutów, jest zainteresowanie interfejsem API-GWD
Dodaje, że z obserwacji Narodowego Funduszu wynika, że ścieżka bankowa w dwóch pierwszych bankach działa bez zarzutu, ale jeśli pojawią się jakieś trudności, to będzie je rozwiązywać na bieżąco.
- Tymczasem pod koniec lipca uruchomiliśmy interfejs programistyczny API-GWD. To kolejny – obok ścieżki bankowej – kanał dystrybucji wniosku o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozwiązanie umożliwia udostępnianie elektronicznej wersji wniosku przez partnerów programu na ich stronach internetowych. Są już pierwsi zainteresowani tym rozwiązaniem. Mam nadzieję, że zachęcimy w ten sposób również innych potencjalnych partnerów do skorzystania z API-GWD, które jest kolejnym narzędziem upowszechniającym nasz program i sprawiającym, że dostępność uzyskania dofinansowania w ramach programu będzie jeszcze większa - wyjaśnia Paweł Mirowski w komentarzu dla GLOBenergia.pl.
NFOŚiGW wskazał dla zainteresowanych 5 kroków do Kredytu Czyste Powietrze:
- W oddziale banku, który przystąpił do programu „Czyste Powietrze”, złóż wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po przyznaniu kredytu – wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Konsultant (pracownik banku) pomoże Ci wypełnić dokumenty.
- Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, Twój bank złoży w Twoim imieniu wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).
- Twój bank, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, wypłaci Ci kredyt. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją BGK, to wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji.
- W terminie 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o dotację) powinieneś zrealizować inwestycję, a następnie złożyć w wfośigw wniosek o jej rozliczenie.
- Wfośigw wypłaci Ci dotację po pozytywnej weryfikacji przedstawionych przez Ciebie dokumentów zakupowych. Środki trafią na rachunek Twojego kredytu, czyli bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu.
Redakcja: Patrycja Rapacka