W lutym informowaliśmy, że w Zaczerniu niedaleko Rzeszowa produkowane będzie innowacyjne, transparentne szkło fotowoltaiczne, z wykorzystaniem kropek kwantowych. Spółka ML System otrzymała już kredyt i dzięki tym środkom będzie mogła wybudować i wyposażyć nowoczesny zakład produkujący moduły fotowoltaiczne BIPV.

49,9 mln złotych na rozwój innowacyjnego rozwiązania

W fabryce będą powstawały przezroczyste szyby z powłoką z kropek kwantowych, zamieniające szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone na energię elektryczną. Tym samym zmniejszy się zapotrzebowanie na energię obiektów budowlanych, a możliwe będzie wykorzystanie jej do zasilania systemów elektrycznych, w tym klimatyzacyjnych. Produkt ten ma szansę zrewolucjonizować przemysł budowlany i transportowy. Energia generowana z szyb samochodowych mogłaby zasilać systemy ładowania akumulatorów również w czasie postoju czy parkowania pojazdów, czytamy w komunikacie prasowym BGK.

Umowy zawarte z BGK dotyczą kredytu inwestycyjnego, kredytu pomostowego oraz kredytu obrotowego w odnawialnej linii kredytowej na łączną kwotę 49,9 mln złotych.

Budynek nowej fabryki ma być gotowy do końca listopada tego roku, a uruchomienie masowej produkcji szyb z powłokami kwantowymi nastąpi pod koniec 2020 roku.

Kropki kwantowe – przyszłość fotowoltaiki

Kropki kwantowe, które coraz częściej zastępują inne materiały w wielu dziedzinach, takich jak elektronika, medycyna, czy biotechnologia, może rewolucjonizować fotowoltaikę. Ich zastosowanie w fotowoltaice wydaje się być koniecznością, biorąc pod uwagę ich wyjątkowe właściwości.

Co kryje się pod tajemniczą nazwą kropka kwantowa i czym ona właściwie jest?

Otóż kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów (1 nanometr=0,000 000 001 m) zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego (światła). Półprzewodniki opanowały świat elektroniki: tranzystorów, procesorów, układów scalonych. Technologia ta wymaga stosowania półprzewodników, a kropki kwantowe są najbardziej innowacyjnym i niezwykłym półprzewodnikiem.

Swoje zalety zawdzięczają między innymi rozmiarowi. Dzięki temu, że są tak małe są niewidoczne i nawet przy użyciu mikroskopu optycznego nie sposób je zaobserwować. Możemy niemalże dowolnie manipulować rozmiarem i kształtem kropek kwantowych wpływając na ich właściwości tak, by dopasować je do naszych potrzeb. Mogą działać jak filtry wycinając np. szkodliwe promieniowanie UV czy nadmierną ilość IR. Mogą świecić w dowolnym kolorze i z intensywnością przewyższającą wszystkie inne technologie. Są potencjalnie najlepszym materiałem do stworzenia komputera kwantowego. Wykorzystywane są w medycynie i biologii do obrazowania oraz transportowania leków. A teraz zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę w fotowoltaice.

Źródło: GLOBEnergia, BGK

Redakcja GLOBEnergia