Program „Czyste Powietrze” został stworzony w celu zmniejszenia emisji smogu. Jest pierwszym ogólnopolskim programem wsparcia finansowego dla docieplenia domów jednorodzinnych oraz wymiany starych pieców. 15 maja została uruchomiona nowa wersja programu, która sprawiła, że dofinansowanie można uzyskać szybciej i prościej. Ostatnio zostały uruchomione mobilne biura, których celem jest pomoc w otrzymaniu tego dofinansowania.

Mobilne biuro programu Czyste Powietrze, źródło: NFOŚiGW

Informacje dotyczące działalności mobilnych biur

Od 8 lipca 2020 roku istnieje możliwość skorzystania z usług mobilnych biur programu „Czyste Powietrze” na terenie Śląska oraz Małopolski. Będą one funkcjonowały do końca sierpnia tego roku. Mobilne biura w każdym z województw przejadą około 4 tysiące kilometrów, aby dotrzeć do jak najszerszego grona osób zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania.

W ramach tego przedsięwzięcia będzie można uzyskać niezbędne informacje dotyczące sposobu składania wniosków oraz porady w sprawie możliwości przeprowadzenia termomodernizacji. Na stronach internetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Katowicach są zamieszczone informacje o dokładnym miejscu i terminie działania mobilnego biura. Dzięki temu można łatwo sprawdzić w jakim czasie oddział pojawi się w oczekiwanej przez odbiorcę miejscowości.

Warto podkreślić, że spotkanie z ekspertami będzie przebiegało w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i z zachowaniem wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Obowiązkowe będzie używanie maseczek oraz zachowywanie odpowiedniej odległości od innych uczestników spotkania.

Mobilne biuro programu Czyste Powietrze, źródło: NFOŚiGW

Pierwsza próba działań zakończona sukcesem

Na początku tego roku w terminie od 7 stycznia do 7 marca odbył się pilotażowy program w gminie Zabierzów w powiecie krakowskim oraz w Wilkowicach w powiecie bielskim. Ta akcja zwiększyła ilość złożonych wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze” do 269. Wartość ta jest znacznie większa od dotychczas osiąganych od początku istnienia dofinansowania.
Jeżeli wakacyjny projekt również osiągnie zadowalające wyniki, to zostanie wzięta pod uwagę opcja wprowadzenia działalności mobilnych biur programu „Czyste Powietrze” na stałe. Byłoby to spore ułatwienie dla osób zainteresowanych wsparciem finansowym, dla których jednak przyjazd do siedziby Funduszu jest kłopotliwy.

Redakcja GLOBEnergia