Holandia to kraj o wysoko rozwiniętej kulturze rowerowej – czy nas zaskakuje tym razem?

Holenderska firma Solar Application Lab postanowiła połączyć zapotrzebowanie rynku na nowoczesny sprzęt i ekologiczne rozwiązania transportu i przedstawia prototyp elektronicznego S-roweru, który wykorzystuje do napędu energię słoneczną. 

Przedsiębiorstwo zostało założone w lipcu 2014 roku przez Marc’a Peters’a, którego pasją jest szukanie innowacyjnych rozwiązań dla systemów energii odnawialnej. Jego pomysłem było stworzenie prototypu elektronicznego roweru, który wykorzystuje opatentowany przez firmę inwerter, dzięki któremu energia elektryczna ze Słońca produkowana jest nawet w niekorzystnych warunkach. Rower wyglądem nie różni się od standardowych elektronicznych rowerów. Na przednim kole jednak zainstalowane są niewielkie moduły fotowoltaiczne, które produkują energię wystarczającą do jazdy podczas całego dnia. 60 mini modułów zapewnia użytkownikowi od 35 do 40Wh energii na godzinę (pochodzącej nawet z zachmurzonego nieba), która następnie zasila silnik elektryczny.

Pierwszy prototyp został zaprojektowany przy użyciu paneli monokrystalicznych, jednak w celu ulepszenia konstrukcji firma współpracuje z Uniwersytetem Technologicznym w Delf, by wykorzystywać panele zbudowane z amorficznego krzemu. Wynalazcy roweru mają nadzieję, że ta nowsza technologia będzie gotowa już w przeciągu 12 miesięcy. 

Energia produkowana podczas jazdy na rowerze jest od razu wykorzystywana na potrzeby użytkownika. Jednak możliwa jest również produkcja energii gdy rower nie jest w użyciu. Wtedy wyprodukowany nadmiar energii jest bezpośrednio przesyłany do inteligentnej miejskiej sieci. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej dopływającej do modułów. 

Słoneczny S-bike ma na celu pobudzenie rynku rowerów elektrycznych. Producenci są dobrej myśli, mając nadzieję na duże zainteresowanie ze strony klientów.


Opracowanie: Michalina Leśniewska
Źródło:  eetimes.com


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj cały artykuł już dziś!

appstore        google play