Już od 26 września 2015 roku dystrybutorzy i instalatorzy, którzy sprzedają urządzenia grzewcze, takie jak kotły, podgrzewacze c.w.u. i zasobniki oraz kompletne instalacje będą musieli informować swoich klientów o efektywności energetycznej, poprzez etykietowanie oferowanych urządzeń.

 
Jak to przełoży się na branżę pomp ciepła? Jak zmieni się sytuacja na rynku pomp ciepła i innych urządzeń grzewczych w Polsce?
 
„Na rozwój rynku urządzeń grzewczych warto spojrzeć w kontekście specyfiki rynku polskiego. W Polsce ponad 70% budynków ogrzewanych jest kotłami na paliwa stałe (ok. 4 mln. kotłów). W lipcu2015 weszły w życie również wytyczne ecodesign i etykiet energetycznych dot. kotłów na paliwa stałe. Będą one stosowane w Polsce dopiero od 1 stycznia 2020 r.
Najlepszej technologii dostępny dziś kocioł na biomasę miałby klasę energetyczną B.

Wszystkie komentarze branży – tutaj

Pompy ciepła korzystając z OZE będą mieć najwyższe możliwe klasy energetyczne A+, A++, A+++ (tylko w zestawach). Można przewidywać, że w przypadku nowych budynków w ciągu kilku lat rozwinie się bardzo mocno rynek pomp ciepła powietrznych. W przypadku budynków modernizowanych gwałtownie wrośnie rynek układów hybrydowych (pompa ciepła + kocioł gazowy). Mocny spadek cen kotłów kondensacyjnych gazowych pociągnie za sobą ceny pomp ciepła.
Takie są doświadczenia z rynku brytyjskiego gdzie od ponad 8 lat w sprzedaży są już tylko kotły gazowe kondensacyjne. Uważam, że w ciągu najbliższych 5 lat można spodziewać się spadku cen ok. 30-40%. Oby nie kosztem jakości.”
 
Paweł Lachman
Prezes Zarządu PORT PC