Instytut Badań Energetyki Słonecznej w Singapurze (SERIS) prezentuje moduł fotowoltaiczny, zbudowany z 60 ogniw słonecznych, wykonany jako moduł dwustronny, inaczej bifacjalny.

Moduły dwustronne to takie moduły, które mogą produkować energię elektryczną nie tylko za pomocą strony przedniej, bezpośrednio wystawionej na działanie promieniowania słonecznego, ale również za pomocą strony tylnej.

Sprawność konwersji promieniowania na energię elektryczną jest wyższa po stronie przedniej, ale  takie rozwiązanie pozwala dodatkowo zagospodarować promienie słoneczne odbite od podłoża i zwiększyć moc, jak i produkcję energii z każdego modułu.

Skonstruowany przez SERIS moduł zbudowany jest z sześciocalowych monokryształów krzemu typu N. Ich sprawność wynosi 22%. Co więcej, nowo skonstruowany moduł będzie mógł wytwarzać aż o 30% większą moc niż konwencjonalny moduł bifacjalny, ze względu na dwufazowy charakter ogniw słonecznych i układ z podwójną, szklaną strukturą. Taki moduł może pracować z mocą nawet 400W.

Dr Wang Yan, dyrektor zespołu do spraw PV w Instytucie SERIS powiedział: „Dzięki nowej konstrukcji modułu, panele o mocy po stronie przedniej na poziomie 350 W, posiadające wysoko efektywne ogniwa, biorąc pod uwagę dodatkowe 20% mocy z przezroczystej tylnej powierzchni panelu, mogą pracować w rzeczywistych warunkach z mocą na poziomie 400W.”

Dr Radovan Kopecek, Dyrektor ds. Zaawansowanych Komórek Słonecznych i Główny Naukowiec ds. Rozwoju w Międzynarodowym Centrum Badań Energii Słonecznej dodaje:

 „Wielu ludzi teraz może pomyśleć, że wprowadzenie wysoko wydajnych komórek IBC w moduły dwustronne nie ma sensu. Jednak proces, który wykorzystaliśmy jest niezwykle prosty i opłacalny.”

Jak szacuje dr Kopecek, technologia wykorzystywana do produkcji nowych modułów jest tak tania, że może ona być najniższa w historii PV.

Technologia ta szybko zyskuje na popularności.  Kluczowym czynnikiem decydującym o konkurencyjności modułów dwustronnych, oprócz kosztów jest struktura podwójnego szkła, która może oferować dłuższy okres gwarancji wynoszący 30 lat lub dłużej, przy jednoczesnym generowaniu większej ilości energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji modułu.

Prof. Armin Aberle, z SERIS zauważył, że moduły wykonywane są z komponentów wysokiej wydajności, niezawodności i trwałości.  Jak twierdzi profesor, prototyp modułu wykonany w  SERIS to dowód na to, że zasadne jest opracowanie koncepcji produkcji masowej. Następnym krokiem będzie przekazanie technologii partnerom przemysłowym.

Moduły dwustronne mają potencjał do wykorzystania w przypadku płaskich dachów, instalacji na kamiennych powierzchniach, czy pływających systemów solarnych, a nawet w tradycyjnych modelach motoryzacyjnych.

Źródło: pv-tech.org

Redakcja GLOBEnergia