Waga instalacji fotowoltaicznych nie jest dziś dużym problemem dla instalatorów, ale staje się wyzwaniem w sytuacji, gdy pojawiają się plany instalacji dużej instalacji na płaskim dachu o dużej powierzchni. Obecna tkanka budowlana posiadająca duży potencjał powierzchniowy nie jest przystosowana pod względem technicznym do “udźwignięcia” dużych instalacji np. na dachu dużej hali. Panele fotowoltaiczne są montowane na konstrukcjach wsporczych, które rozkładają wagę na powierzchnię całego dachu, ale nie zawsze te rozwiązanie jest skuteczne.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu lub zewnętrznych ścianach budynku wymaga nie tylko wyznaczenia powierzchni użytkowej i optymalnego miejsca pod względem uniknięcia ryzyka zacienienia. Konieczne jest także oszacowanie maksymalnego ciężaru panel fotowoltaicznych. Pojedynczy panel słoneczny o wymiarach 100 x 165 cm waży około 18-20 kg, a dodatkowe stalowe ramy i konstrukcja nośna tylko zwiększą całkowitą wagę. Moduły są coraz bardziej efektywne, co daje nadzieję na przyszłość, że wraz z rozwojem PV nie będą produkowane coraz większe panele fotowoltaiczne.

Montaż modułów fotowoltaicznych jest stosunkowo prosty. Ogniwa słoneczne są najpierw umieszczane pomiędzy szybą a płytą tylną z tworzywa EVA, a następnie mocowane za pomocą aluminiowych ram. Panele słoneczne zaprojektowane przez Solarge są podobne, ale zmieniono jednej element. Firma zastąpiła aluminium i szkło wzmocnionym włóknem –  termoplastycznym polimerem. W ten sposób projektanci wyeliminowali 50 proc. wagi przez odjęcie aluminiowej ramy i szkła. Kluczowa informacja jest taka, że panele z plastikiem są bardziej ekologiczne od tradycyjnych. Proces tworzenia włókna sięgający temperatury 400°C zastępuje procesy wysokotemperaturowe potrzebne do produkcji szkła i aluminium, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla (CO2) o 25 proc.

Zakład produkcyjny powstanie w Eindhoven

Moduł z plastikiem o wymiarach 206 x 99 cm waży około 10,5 kg, co odpowiada 5,25 kg przypadającego na m2. Solarge planuje obecnie utworzenie zakładu badawczo-rozwojowego i produkcyjnego w Eindhoven przed wiosną 2022 roku, który będzie w stanie wyprodukować 500 000 m2 lżejszych modułów fotowoltaicznych w skali roku.

Jak informuje Energy Trend, dyrektor techniczny Solarge Gerard de Leede był nieco sceptyczny, gdy po raz pierwszy usłyszał o koncepcji plastikowych paneli słonecznych, ponieważ plastik pozostaje w tyle za szkłem, jeśli chodzi o efekt optyczny i twardość. De Leede zauważył, że to tworzywo sztuczne jest produkowane przez firmę SABIC. Odpowiednie materiały i dodatki pozwalają osiągnąć firmie poziom przejrzystości i wytrzymałości odpowiadający właściwościom szkła.

De Leede uważa, że solidne i trwałe tworzywo sztuczne stanowi przewagę konkurencyjną. Pomimo dostępności na rynku innych lekkich paneli, niektóre z nich są stosunkowo wadliwe i mają niską trwałość. Niektóre panele fotowoltaiczne wyprodukowane w Chinach zawierają nawet PFAS, które po zapaleniu się przynoszą katastrofalne skutki dla środowiska, ale i organizmu ludzkiego. PFAS to fluorowane związki organiczne znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle, jak i w wielu wyrobach codziennego użytku. Przy długotrwałym kontakcie są toksyczne dla zdrowia.

Redakcja: Patrycja Rapacka | Źródło: Solarge PV/EnergyTrend

Redakcja GLOBEnergia