Moduł fotowoltaiczny o potrójnym złączu osiąga sprawność na poziomie 31,17%!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Moduł fotowoltaiczny o potrójnym złączu osiąga sprawność na poziomie 31,17%!

Moduł solarny o potrójnym złączu uzyskał efektywność konwersji energii na poziomie 31.17%.

Został on stworzony w ramach projektu angażującego Organizację Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych w Japonii (NEDO Development Organization) i firmę Sharp.

W zeszłym tygodniu NEDO ogłosiła, że wydajność została uzyskana podczas trwającego cyklu zabiegów, mających na celu zmniejszenie kosztów wytwarzania energii słonecznej do roku 2030. Ogniwa słoneczne o powierzchni 28 cm2 zostały ułożone w module o wymiarach 31 x 31 cm.

Jakkolwiek firma Sharp już wcześniej osiągnęła sprawność 37,9% dla pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego stosując podobną technikę, jego powierzchnia wynosiła tylko 1.047 cm2.

Stosowanie komórek o potrójnych złączach oznacza, że ​​właściwości fotowoltaiczne związków mogą posłużyć do wykorzystania szerszego zakresu widma światła słonecznego. Rzecznik NEDO powiedział, że Sharp był również w stanie poprawić "jednolitość powierzchni podłoża" poprzez optymalizację warunków produkcyjnych.

Organizacja podkreśliła, że program innowacji uruchomiony w zeszłym roku potrwa do 2019. Będzie koncentrował się na uzyskaniu jak najwyższej wydajności konwersji i redukcji kosztów. 

Jak stwierdzono przy wielu okazjach, istnieje wyraźna różnica pomiędzy rozwojem obiecujących technologii z wyższą sprawnością konwersji a ich komercjalizacją.

Przykładem zastosowania omawianych modułów mogą być słoneczne dachy samochodów, na których instalowane mają być lekkie i elastyczne ogniwa PV.  Dzięki nim może być uzyskana redukcja emisji poprzez wspieranie systemów ogrzewania i chłodzenia dla silników.

Audi oferuje już  słoneczne dachy jako dodatkową opcję w niektórych modelach.

Źródło: pv-tech.org