Amerykański producent modułów fotowoltaicznych – firma First Solar poinformowała o rekordowej wydajności modułów fotowoltaicznych na bazie tellurku kadmu. 

 
Firma ogłosiła, że otrzymała sprawność modułu na poziomie 18,2%.  Pierwszy rekord wydajności firmy First Solar, ogłoszony na początku roku zainspirował do dalszych działań na rzecz zwiększenia efektywności produktów. 
Osiągnięcie wydajności modułów cienkowarstwowych na poziomie 18,2% stanowi ważny impuls nie tylko dla firmy First Solar, ale również dla technologii CdTe i innych technologii cienkowarstwowych. 
Najnowszy moduł firmy First Solar, na bazie tellurku kadmu  można teraz słusznie zakwalifikować jako produkt o wysokiej wydajności”, powiedział Raffi Garabedian, dyrektor techniczny First Solar.
„Do pewnego momentu można było uogólniać, że niski koszt produkcji i niski koszt zakupu modułów to niska efektywność, ale nasz moduł jest potwierdzeniem tego, że cienkie warstwy, na bazie CdTe mogą dominować równocześnie w kwestii wydajność, trwałości struktury i kosztów”. 
 
First Solar nie wskazał, kiedy nowa technologia przyczyniająca się do wzrostu wydajności produktów będzie mogła być wykorzystana komercyjnie na liniach produkcyjnych. 
 
W swoim komunikacie ogłaszającym rekord 18,2% wydajności modułu, First Solar zauważył, że technologia wytwarzania modułów oparta na krzemie krystalicznym zbliża się do teoretycznych granic wydajności, podczas gdy w technologii cienkowarstwowej sporo jeszcze można zrobić i upatruje się w niej dalszy rozwój, którego efektem będzie jeszcze wyższy stopień wydajności.  W 2014 roku firma First Solar znalazła się na 6 miejscu w rankingu dostawców modułów fotowoltaicznych, według SPV Market Research. 
 
Źródło: First Solar, pv-magazine.com