Moduły bifacjalne, system śledzenia słońca i łąka kwietna dla owadów – nowy projekt fotowoltaiczny w Nowym Jorku

Firma Sol Systems opracowała projekt fotowoltaiczny z jednoosiowym systemem śledzenia ruchu. Jego celem jest zwiększenie wytwarzania energii i generacja oszczędności dla Monroe County Water Authority w stanie Nowy Jork. Jest to jeden z pierwszych w tym regionie projektów, gdzie zastosowano moduły bifacjalne. Co więcej, aby zapewnić zrównoważony rozwój, wokół posadzono różnorodne rośliny. Dzięki temu, owady zapylające będą miały nowe siedliska, co wzmocni lokalny ekosystem. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zakończyła się budowa nowej naziemnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 MW w Penfield. Farma należąca do Monroe County Water Authority (MCWA)  jest jedną z pierwszych w stanie Nowy Jork, gdzie zastosowano bifacjalne moduły fotowoltaiczne. Wyposażono ją również w system śledzenia ruchu w jednej osi. Taki system pozwala na dopływ światła z obu stron modułu, zwiększając całkowitą produkcję energii, a także dostosowując się do ruchu słońca.

MCWA zapewni tanią wodę pitną

Farma jest dla inwestora częścią długoterminowego celu, czyli zmniejszenia wydatków na energię. Oczekuje się, że wygeneruje 8000 MWh energii elektrycznej rocznie. Będzie to stanowić ponad 15 proc. zapotrzebowania MCWA na energię do pompowania i uzdatniania wody. Dzięki temu zapewnione będzie niezawodne dostarczanie wysokiej jakości wody w przystępnej cenie. 

Poza korzyściami finansowymi wynikającymi z instalacji fotowoltaicznej, wykorzystanie zrównoważonej, czystej energii jest znaczącym krokiem naprzód w naszym zaangażowaniu w zarządzanie środowiskiem

Nick Noce - dyrektor wykonawczy MCWA

Moduły fotowoltaiczne wybrane w przetargu

W drodze konkurencyjnego procesu przetargowego prowadzonego przez New York Power Authority (NYPA), amerykański deweloper energii słonecznej Sol Systems został wybrany do zainstalowania i obsługi farmy fotowoltaicznej. MCWA natomiast nie będzie ponosiło żadnych kosztów związanych z eksploatacją farmy. W zamian za tak korzystny układ, część energii będzie dostarczana do Rochester Gas & Electric, a pewien procent będzie dopisywany do rachunków MCWA za energię elektryczną. 

Projekt zakwalifikował się także do zachęty New York State Energy Research and Development Authority (NYSERDA) dotyczącej energii słonecznej. Poprzez to, w ciągu pierwszych dwóch lat eksploatacji NYSERDA dopłaci do projektu prawie 1 milion dolarów.

To rozważne wykorzystanie gruntów Water Authority sprawi, że nowe źródło czystej energii będzie dostępne dla Water Authority. Mieszkańcy hrabstwa Monroe i nowojorczycy skorzystają z tej inwestycji bezpośrednio i pośrednio poprzez  redukcję emisji gazów cieplarnianych, co wspiera ambitne cele stanu w zakresie czystej energii

Justin E. Driscoll - tymczasowy prezes i dyrektor generalny NYPA

Łąka dla owadów zapylających

Farma zajmuje powierzchnię 11,73 ha (29 akrów). Dla zrównoważonego rozwoju, podczas budowy, teren został obsadzony mieszanką nasion roślin zapylających, które stworzą nowe siedliska dla lokalnych zapylaczy w impulsie dla otaczającego ekosystemu. Zapewni to wieloletnie pozytywne oddziaływanie na środowisko.

Moduły i łąka kwietna.  
Źródło: MCWA.

Fotowoltaika i ambitne cele Nowego Jorku

Nowy system będzie generował energię elektryczną, aby pomóc wspierać cele Nowego Jorku w zakresie czystej energii. Obejmują one osiągnięcie 70 proc. energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 2030 r. i 100 proc. sektora elektrycznego wolnego od węgla do 2040 r. Jest to trend pojawiający się w Stanach coraz częściej. Na przykład Chicago chce osiągnąć ten cel już w roku 2035, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Nowy Jork zamierza zbudować co najmniej 10 GW rozproszonej energii słonecznej do 2030 r. Wystarczy to do rocznego zaopatrzenia w elektryczność prawie 700 tys. domów.

Źródło: Sol Systems, MCWA.

Zobacz również