Komisja Europejska obniżyła ceny minimalne chińskich modułów fotowoltaicznych. Pomimo instrumentu, jakim jest dolny limit cen modułów PV, producenci z Państwa Środka mają sposoby na obchodzenie przepisów i legalną ich sprzedaż w Europie znacznie poniżej ustalonej przez KE ceny minimalnej. Co z tego wynika? Zmiana regulacji w postaci obniżenia cen minimalnych nie wpłynie w wielkim stopniu na rynek fotowoltaiczny. Według Bogdana Szymańskiego, prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, polityka antydumpingowa prowadzona w ten sposób przez Unię Europejską nie spełnia swoich celów.

Dlaczego spadły ceny modułów?

Obniżenie cen minimalnych jest związane ze spadkiem cen modułów PV na przestrzeni ostatniego roku” – mówi Bogdan Szymański. Decyzja Komisji Europejskiej jest reakcją na zmiany, jakie nastąpiły na rynku. Dzięki unowocześnieniu produkcji i zwiększeniu jej skali, fotowoltaika staje się coraz tańsza. W związku z tym nie jest dziwne, że KE podjęło decyzję o obniżeniu cen minimalnych chińskich modułów. Czy ta obniżka jest proporcjonalna do zmian rynkowych? „Zaproponowana cena nadal jest istotnie wyższa od średniej ceny modułów PV na rynku” – podkreśla. „Należy zaznaczyć, że wiele organizacji zrzeszających firmy z branży PV neguje zasadność utrzymywania tego mechanizmu regulującego rynek cen modułów”.

Nieskuteczna polityka antydumpingowa

Zgodnie ze stanowiskiem naszego stowarzyszenia przekazanego Ministerstwu Rozwoju polityka antydumpingowa w obecnym kształcie zupełnie nie spełnia swoich celów. Należy zaznaczyć, że na przestrzeni ostatniego roku większość dużych chińskich producentów modułów PV opuściła MIP. Nadal jednak zaopatrują oni Europejski rynek, tyle że modułami wyprodukowanymi w fabrykach przeniesionych do innych krajów. W konsekwencji większość znaczących chińskich producentów dostarcza w pełni legalnie na rynek UE moduły znacznie poniżej ceny minimalnej” – wyjaśnia, uzasadniając opinie SBF Polska PV na temat regulacji cen chińskich modułów PV przez KE. Widoczne jest zatem, w jaki sposób chińskie firmy, pomimo regulacji unijnych, mogą legalnie sprzedawać swoje moduły fotowoltaiczne w cenach niższych od minimalnej – wystarczy, że nie są one wytwarzane w Chinach. Co prawda atutem produkowania w Chinach jest tania siła robocza, jednak firmy z Państwa Środka posiadają również inne zalety wpływające na konkurencyjną cenę tworzonych przez nich modułów. Są to między innymi rozwiązania technologiczne i patenty, które znacznie obniżają koszt produkcji.

Redakcja GLOBEnergia