Kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się w nielegalnym obrocie panelami fotowoltaicznymi na terenie naszego kraju.

Teraz powracamy do tematu z okazji wywiadu z mł. insp. Adamem Cieślakiem, zastępcą komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, który został opublikowany w Gazecie Policyjnej.

Przypomnijmy, że CBŚP z Lublina w piątek 24 lutego 2017 roku, zatrzymało 13 osób w sprawie wyłudzenia VAT na wielką skalę. Zabezpieczono wtedy broń i panele fotowoltaiczne. Według podanych wtedy informacji, Skarb Państwa na działalności przestępców stracił co najmniej 5 mln złotych.

Teraz Gazeta Policyjna informuje o podsumowaniach CBŚP w sprawie przestępstw ekonomicznych.

Jak wynika z informacji jakie podaje mł. insp. Adam Cieślak: – Do końca ubiegłego roku CBŚP prowadziło blisko 800 spraw dotyczących przestępstw ekonomicznych. Prawie 60 procent z nich to sprawy podatkowe, w których pokrzywdzonym jest Skarb Państwa, ponieważ dotyczyły one oszustw z wykorzystaniem podatków pośrednich, takich jak VAT i akcyza.”

Najwięcej spraw jakie prowadzi CBŚP to przestępstwa vatowskie – zarówno nieodprowadzanie tego podatku, jak i jego wyłudzanie. Takie przestępstwa obciążają mocno Skarb Państwa, a uczciwi przedsiębiorcy mają duże trudności z utrzymaniem się na rynku, bo ceny ich produktów nie mogą konkurować z cenami towarów wprowadzanych przez grupy przestępcze, które nie płacą podatków i mogą oferować niższe ceny.

Ciekawe jest to, jakie towary najczęściej są przedmiotem przestępstw. Jak wynika z wypowiedzi zastępcy komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, skończyła się era oszustw przy obrocie stalą żebrowaną. Obecnie, przyszła moda na kawę, złoto, ogniwa fotowoltaiczne, elektronikę, tworzywa sztuczne, zegarki, pojazdy i paliwo. To właśnie przedmioty, które są najczęściej wykorzystywane do wyłudzenia zwrotu podatku VAT.

Jak dokonywane są oszustwa podatkowe?

 „Mechanizmów oszustw podatkowych jest kilka i mogą być przez grupę przestępczą wykorzystywane jednocześnie, np. niepłacenie podatku VAT przy wprowadzeniu towarów na obszar naszego kraju, przepuszczenie go przez kilka lub kilkanaście firm na terenie kraju, a następnie w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy sprzedanie go fikcyjnie na przykład do Czech. W rzeczywistości towar trafia faktycznie na rynek polski.” – wyjaśnia mł. insp. Adam Cieślak.

Taki właśnie mechanizm został wykorzystany przez grupę przestępców rozbitą pod koniec lutego. Funkcjonariusze ustalili wtedy, że stworzone zostały podmioty gospodarcze. Uczestniczyły one w obrocie panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi z innymi podmiotami, które faktycznie funkcjonowały na rynku. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji.

Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT i towarzyszących im przelewów bankowych, dokumentowany był fikcyjny obrót towarami. Takie nierzetelne dokumenty potwierdzające fikcyjny obrót handlowy były podstawą ubiegania się o zwrot nienależnego podatku.

Źródło: gazeta.policja.pl, GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia