Według informacji zebranych przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), na polskim rynku fotowoltaiki królują moduły monokrystaliczne. W 98 proc. zdominowały sprzedaż, co pozwoli utrzymać bezkonkurencyjną przewagę nad modułami polikrystalicznymi w 2021 roku.

Jeszcze kilka lat temu sytuacja była odwrotna. W 2018 r. moduły polikrystaliczne stanowiły większość sprzedaży. Trend zmieniający udział poszczególnych modułów na rynku był szczególnie obserwowany w 2019 r. Pierwotnie – owszem –  prognozowano, iż moduły monokrystaliczne zdominują rynek energetyki słonecznej w Polsce, ale nie w tak szybkim tempie.

Dlaczego inwestorzy w Polsce decydują się na modułu monokrystaliczne? Okazuje się, że ich wyższe ceny nie odstraszają. Moduły monokrystaliczne mają znacznie lepsze parametry w porównaniu do modułów polikrystalicznych, co w dłuższej perspektywie jest bardziej opłacalne. Jak zauważa IEO, moduły te mają wyższą sprawność i produkowane są w wyższych zakresach mocy niż moduły polikrystaliczne, a co za tym idzie potrzebują mniej miejsca do instalacji. Sprawdzą się tam, gdzie jest ograniczona powierzchnia montażu np. na dachach domów czy słupach oświetleniowych.

Dominuje technologia Half Cut Cell

Na trend wzrostu sprzedaży modułów monokrystalicznych wskazało także Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV w raporcie “Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych Polska 2020”. Moduły monokrystaliczne stanowiły dokładnie 97,3 proc. modułów sprzedanych w 2020 r. W II półroczu 2020 wzrósł udział sprzedaży modułów wykonanych w technologii Half Cut Cell (moduły z ogniwami ciętymi na pół), który wyniósł 82,5 proc. W zestawieniu znaczący udział mają również moduły fotowoltaiczne z całymi ogniwami (16,4 proc.). Łączny udział pozostałych technologii (tj. Bi-Facial, MWT, Shingled) kształtuje się na poziomie 1 proc.

Wykres: SBF POLSKA PV

Przypomnijmy, że moduły fotowoltaiczne z ogniw monokrystalicznych (MONO c-Si) są produkowane z monokryształu krzemu. Przeważnie mają barwę ciemnoniebieską, kierującą się w stronę czarnej. Ogniwa monokrystaliczne mają często zaokrąglone rogi (monokryształ krzemu jest w przekroju kołem). Moduły charakteryzują się dużą sprawnością, jednak także największym wskaźnikiem spadku mocy w przypadku dużego wzrostu temperatury, dlatego sprawdzają się najlepiej na obszarach o umiarkowanym klimacie.

Pomógł Mój Prąd

Okazuje się, że na strukturę sprzedaży wpłynął także program Mój Prąd. Prosumenci, którzy decydowali o wyborze modułów, kierowali się przede wszystkim jakością i dobrymi parametrami produktów. Nie bez znaczenia pozostał wpływ dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych na opinię prosumenta.

Moduły monokrystaliczne importowane zza granicy

Powszechne inwestycje w instalacje fotowoltaiczne mają wpływ na gospodarkę Polski również w kontekście produkcji tych elementów. Znaczną część modułów na polskim rynku wyprodukowano przez producentów z zagranicy. Najwięcej modułów jest importowanych z krajów azjatyckich. Niewielki udział mają polscy producenci. Ten trend obserwowany na wszystkich rynkach Starego Kontynentu. Europejska Rada ds. Produkcji Przemysłowej dla Energetyki Słonecznej (ang. European Solar Manufacturing Council – ESMC) oszacowała, że tylko 4  proc. modułów wytwarzane jest w Europie.

Źródło: IEO/SBF Polska PV

Redakcja GLOBEnergia