Pięć miesięcy po wprowadzeniu na rynek modułu fotowoltaicznego o mocy 500 W firma Trina Solar zaprezentowała serię Vertex, która może osiągać moc nawet 600 W. Na konferencji prasowej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w siedzibie firmy w prowincji Wuxi, szef strategii i zarządzania Zhang Yingbin przedstawił szczegóły serii mega modułów. Oferta obejmuje dwa typy modułów bifacjalnych: o 60 ogniwach i mocy równej 600 W oraz o 55 ogniwach i mocy na poziomie 550 W.

Moduł fotowoltaiczny Vertex tworzą ogniwa o rozmiarach 210 x 210 mm, analogicznie jak w przypadku poprzedniej serii zdolnej do produkcji mocy 500 W. Maksymalna sprawność modułu ma osiągnąć 21,2%, napięcie obwodu otwartego 41,7 V, a prąd zwarcia 18,4 A.

Moduł Vertex, źródło: Trina Solar

Kiedy nastąpi produkcja?

Zhang poinformował, że firma z siedzibą w Wuxi rozpocznie w tym roku produkcję modułu Vertex o mocy 550 W, natomiast w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie uruchomiona produkcja wersji 600W. Trina Solar przewiduje, że jeszcze w tym roku moc produkowana przez systemy PV osiągnie 10 GW, 21 GW w 2021 roku, a 31 GW w 2022 roku. Plany Trina Solar wzmocnią rywalizację wśród producentów paneli PV, którzy kilka tygodni temu utworzyli sojusz 600W+ Photovoltaic Open Innovation Ecological Alliance. O sojuszu więcej przeczytaj TUTAJ

Ogniwa M12 przyszłością fotowoltaiki?

Pod koniec czerwca tego roku, siedem wiodących firm z branży fotowoltaicznej ustanowiło wspólnie nowy standardowy rozmiar płytki krzemowej – M10 o wymiarach 182 mm x 182 mm. Pod wspólną inicjatywą podpisali się tacy producenci jak: Canadian Solar, JA Solar, Jinko Solar, LONGi, Jiangsu Runyang Yueda Photovoltaic Technology Jiangsu Zhongyu Photovoltaic Technology oraz Lu’an Solar Technology. W przeciwieństwie do tych producentów, Trina Solar postanowiła iść jeszcze o krok dalej. W modułach Vertex ma zostać wdrożone ogniwo o rozmiarach 210 mm x 210 mm.

Choć większa powierzchnia ogniwa powoduje większe uzyski energii (dla porównania- ogniwa M2, pozwalały na moce rzędu 5,5 Wp, a M12 pozwala na niemal 10 Wp), brak standardowego rozmiaru może stanowić problem dla branży. Konsekwencją rosnących rozmiarów ogniw jest wzrost rozmiaru samego modułu PV. To zmiana o tyle istotna, że musi być uwzględniana w planowaniu rozłożenia modułów PV. To także problem z ewentualną wymianą modułu w istniejącej instalacji. Z punktu widzenia projektowego i wykonawczego przyjęcie przez większość producentów jednego standardu wielkości ogniw jest bardziej korzystne.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia