Moduły rozszerzające dla kaskady kotłów – jak je dobrać?

Dobór podzespołów, a zwłaszcza elementów automatyki w większych kotłowniach to duże wyzwanie dla instalatorów. O tym co oferuje rynek w zakresie kaskad kotłów oraz z jakich podpowiedzi korzystać mówił w trakcie Webinarowej Środy Dariusz Zabrzycki, Product Manager firmy WOLF.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Kaskady – sprawdzamy wyróżniające się produkty

Kotły firmy WOLF z serii CGB-2 oraz MGK-2 można montować w kaskadach do 5 urządzeń. Producent przewidział dla kotłów z serii CGB-2 specjalne zestawy odprowadzenia spalin, które są przygotowane pod rozstaw kotłów w standardowym ich ułożeniu.

Do obsługi kotłów pracujących w kaskadzie należy stosować moduły kaskadowe KM-2. Jeden moduł przypada na jedną kaskadę. 

Jeżeli zachodzi potrzeba rozszerzenia układu hydraulicznego o dodatkowe obiegi grzewcze z podmieszaniem, wentylacyjne bądź ciepłej wody należy w instalacji zamontować moduł mieszaczowy MM-2. W zależności od ilości obiegów dobierana jest liczba modułów. 

Całym systemem zarządza moduł BM-2, który możemy zainstalować w jednym z kotłów. W przypadku kaskady najlepiej wybrać moduł wiodący z adresem pierwszym. Można go również wynieść na podstawkę naścienną w pomieszczeniu z którego chcielibyśmy obsługiwać kocioł lub zamontować go w którymś z modułów rozszerzających – przybliża zagadnienia automatyki Dariusz Zabrzycki. 

Co jeżeli moduł BM-2 nie zostanie zamontowany? W tym przypadku należy zamontować moduły wyświetlacza AM, które będą działały jako wyświetlacze kotłowe. Warto wspomnieć, że jeżeli w systemie będzie zainstalowany moduł KM-2, lub MM-2 to sterownik BM-2 jest wymagany.

Jak dobrać ilość modułów rozszerzających?

Przeanalizowanie przykładowego układu to chyba najlepsza podpowiedź dla instalatora, co i jak zamontować w przypadku danego zlecenia. Ułatwia to również dobór odpowiedniej ilości potrzebnej automatyki. Poniżej podajemy przykładowy schemat z kotłem CGB-2 68/75/100 kW w układzie kaskadowym z dwoma urządzeniami, które pracują na sprzęgło hydrauliczne.

Instalatorom polecam zajrzenie do schematów hydraulicznych, dostępnych na naszej stronie internetowej. Schematy można filtrować w zależności od różnych wariantów, np. urządzeń dodatkowych, sprzęgła hydraulicznego czy solarów – Dariusz Zabrzycki, WOLF.

Taki schemat podpowiada jaką ilość modułów rozszerzających zastosować. Jest to również podpowiedź dla instalatora czy serwisanta, który element obiegu grzewczego podpiąć do którego urządzenia i której konkretnie wtyczki. Dowiadujemy się również jaką ilość przewodów pociągnąć dla danych połączeń. 

Schemat podpowiada także, jakie urządzenia muszą znaleźć się w takim układzie. Instalator przykładowo zyskuje przypomnienie o montażu separatora zanieczyszczeń z separatorem powietrza, czy informacje o zaworach bezpieczeństwa.

Podpowiedź: zakreskowane elementy na schemacie, to elementy które przy wyborze grupy pompowej od WOLF dla kotła CGB 75/100 są uwzględnione w jej zakresie. Są to w tym przypadku zawór bezpieczeństwa z manometrem. zawory odcinające z termometrami oraz grupa pompowa i wyprowadzone podłączenie do naczynia wzbiorczego. 

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia