Optymalnie usytuowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych jest w stanie wyprodukować rocznie około 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Instalacja fotowoltaiczna, której moc została poprawnie dobrana, powinna wyprodukować rocznie tyle energii, aby pokryć roczne zużycie budynku powiększone o “straty energii” związane z jej rozliczeniem za “magazynowanie w sieci” – wynika to z obowiązującego w naszym kraju systemu opustu.

Statystycznie, budynek jednorodzinny w Polsce potrzebuje około 3 500 kWh energii elektrycznej w skali roku na cele własne – gospodarcze, jednak aktualne statystyki pokazują, że inwestorzy decydują się na nieco większe instalacje – średnia moc instalacji na którą inwestorzy składają wnioski w programie Mój Prąd wynosi około 5,6 kWp. Taka moc może wynikać z wyposażenia obiektów – coraz więcej inwestoró decyduje się na klimatyzację, pompę ciepła, czy inteligentne systemy zarządzania obiektem, nie mówiąc o dodatkowym sprzęcie RTV i AGD. My idziemy jeszcze o krok dalej i przedstawiamy przegląd ofert i szacunkowe koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 6.5 kW.

Ile kosztuje taka instalacja fotowoltaiczna? Co jest bardziej opłacalne dla inwestora – standardowe moduły, czy moduły o dużej mocy? Sprawdź!

Przykładowe wyceny dla instalacji o mocy około 6,5 kWp

UWAGA: Przedstawione oferty są poglądowe, opracowane przez redakcję na podstawie przykładowych ofert uzyskanych od firm wykonawczych. Dokładne koszty są zawsze ustalane indywidualnie, przy oględzinach budynku, a na cenę mogą mieć wpływ czynniki takie jak długość trasy kablowej itp.

Wyceny zostały przygotowane dla instalacji zorientowanych na południe i zlokalizowanych na blachodachówce. Instalacje zostały oparte o moduły Phono Solar oraz falownik Huawei.

Instalacja o mocy 6,6 kWp oparta na modułach Phono Solar PS330M-20/UH z czarną ramą i falowniku Huawei SUN 2000-6KTL-M0

W skład instalacji wchodzi:

 • 20 modułów Phono Solar PS330M-20/UH o mocy 330 Wp
 • Falownik Huawei SUN 2000-6KTL-M0
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa

KOSZT: 25 700 zł brutto

Instalacja o mocy 6,66 kWp oparta na modułach Phono Solar PS370M-20 UH HCC i falowniku Huawei SUN 2000-6KTL-M0

W skład instalacji wchodzi:

 • 18 modułów Phono Solar PS370M-20 UH HCC o mocy 370 Wp
 • Falownik Huawei SUN 2000-6KTL-M0
 • Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie)
 • Zabezpieczenie strony AC i DC
 • Okablowanie strony AC i DC
 • Montaż, pomiary, dokumentacja
 • Transport, dostawa

KOSZT: 26 900 zł brutto

Produkcja energii

Zaproponowane powyżej instalacje wyprodukują rocznie około 6 500 – 6 600 kWh energii elektrycznej. Produkcja energii z obu instalacji będzie na podobnym poziomie.

Średnia cena

Instalacja na modułach o standardowej mocy 330 Wp okazała się nieco tańsza, niż instalacja na modułach o mocy 370 Wp. Warto dodać, że dobór modułów tej samej firmy w obu instalacjach powoduje, że wybór producenta nie wpływa na końcową cenę instalacji.
Średnia cena systemów fotowoltaicznych na wybranych komponentach wynosi 26 300 zł brutto bez uwzględnienia dotacji, przy czym średnia cena za 1kWp wynosi około 3 966,5 zł brutto.
W przypadku tańszej instalacji średnia cena jednostkowa wynosi 3 894 zł brutto, a w przypadku droższej – 4 039 zł brutto. Czas zwrotu takich instalacji wynosi około 5 lat w przypadku skorzystania z dotacji i ulgi termomodernizacyjnej i około 7 lat bez wsparcia finansowego.

Czy wybierając moduły dużej mocy zaoszczędzimy więcej miejsca?

Choć mogłoby się wydawać, że wybór modułów o większej mocy będzie odpowiedni dla osób, które mają ograniczoną powierzchnię na dachu, w tym wypadku tak nie jest.

Wymiary modułu Phono Solar PS330M-20/UH o mocy 330 Wp wynoszą 1686 mm x 1000 mm, a wymiary modułu Phono Solar PS370M-20 UH HCC 1776 mm x 1052 mm. W związku z tym, w przypadku tych modułów, większa moc przekłada się również na większą powierzchnię. W efekcie, wybierając moduły o wyższej mocy inwestor na samych panelach oszczędzi jedynie 0,09 m2 przy całej instalacji.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że są na rynku dostępne moduły, które przy wyższej mocy nie mają większej powierzchni. Zwykle jednak przekłada się to na cenę, co postaramy się pokazać w kolejnych opracowaniach.

Które moduły wybrać?

Choć może się wydawać, że w tym wypadku instalacja oparta o moduły niższej mocy jest bardziej korzystna cenowo, a jej powierzchnia nie jest znacząco większa, zawsze warto sugerować się ofertą zaproponowaną przez wybraną firmę wykonawczą. Bardzo często nawiązana współpraca między instalatorem a dystrybutorem wpływa na cenę instalacji, a wybór danych komponentów może być bardziej korzystny cenowo. Zdarza się również, że dystrybutorzy oferują firmom wykonawczym specjalne promocje na dany produkt. W związku z tym, kluczem do wyboru odpowiedniej oferty jest rzetelne porównanie!

Redakcja GLOBEnergia