Mój Prąd 4.0 zamknięty, a co z wypłatami wyrównania? Odpowiadamy!

W ubiegłym tygodniu w piątek 17.02.2023 r. zakończył się nabór do programu Mój Prąd 4.0 ze względu na wyczerpanie się budżetu. Tym samym pojawiły się pytania od osób, które zgodnie z regulaminem mogą liczyć na wypłatę wyrównania dofinansowania, jeśli pierwszy wniosek o dofinansowanie złożyły przed 15.12.2022 r. Co z tymi prosumentami? Czy budżet wyczerpał się również dla nich? Odpowiadamy!

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

W połowie grudnia ubiegłego roku zaczęły obowiązywać ważne zmiany w Programie Mój Prąd. Podwyższono wtedy poziom dotacji na instalacje fotowoltaiczne o 2 tys. zł - do 6 tys. zł bez inwestycji towarzyszących i 7 tys. zł z dodatkowymi elementami oraz na magazyny energii o 8,5 tys. zł do 16 tys. zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdził wówczas, że z większego dofinansowania mogą skorzystać ci beneficjenci, którzy złożyli wnioski od 15.04.2022 r. do 15.12.2022 r. i tym samym otrzymać wyrównanie do wyższej kwoty. Jeżeli w ramach programu Mój Prąd beneficjentowi będzie przysługiwać zwiększony poziom dofinansowania to zostanie mu wypłacona różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją, jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania.

  • Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ

Koniec programu Mój Prąd 4.0 - co z wyrównaniami?

W ubiegły piątek 17.03.2023 r. informowaliśmy również, że budżet programu Mój Prąd  wyczerpał się tego dnia o godzinie 9:00. To wzbudziło niepokój wielu osób, które chciały ubiegać się o wyrównanie. Okazuje się jednak, że niepotrzebnie. Na oficjalnej stronie programu Mój Prąd 4.0. pojawił się komunikat, że zamknięcie naboru dotyczy tylko nowych wniosków, a budżet na wypłatę wyrównań został zabezpieczony.

UWAGA!
Zamknięcie naboru MP4 dotyczy tylko nowych Wniosków. Środki budżetowe na wypłatę zwiększonego dofinansowania zostały zabezpieczone.

czytamy na stronie programu.

Mamy również potwierdzenie od zaprzyjaźnionej firmy wykonawczej, która pomaga swoim klientom w składaniu wniosków do programu, że nawet po zamknięciu naboru w dalszym ciągu było możliwe wysyłanie wniosków o wypłatę zwiększonego dofinansowania z pozytywną weryfikacją.

Pozytywne potwierdzenie weryfikacji wniosku o wypłatę zwiększonego dofinansowania wysłane po zamknięciu naboru, źródło: własne

Co z kolejnym naborem?

W dalszym ciągu czekamy na uruchomienie  Mojego Prądu 5.0, czyli kolejnego naboru wniosków do najbardziej popularnego programu dotacyjnego w Polsce. Co wiemy na ten moment o kolejnej edycji? Wiemy, że oprócz instalacji fotowoltaicznych, będzie można uzyskać dofinansowanie na powietrzną i gruntową pompę ciepła, a także na kolektory słoneczne. Wiemy też, że dofinansowanie przy instalacjach fotowoltaicznych ma być nie mniejsze niż w poprzedniej edycji. Program ma ruszyć od kwietnia, maksymalna kwota dofinansowania ma wynieść 58 tys. zł, a nabór wniosków ma być ciągły. Co ciekawe, program będzie przeznaczony do termomodernizacji i to w większym zakresie niż program Czyste Powietrze.

Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym będzie można dokonać remontu i inwestycji

powiedziała na spotkaniu w Kozienicach Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska 

Zgodnie z zapowiedziami, projekt ze strony NFOŚiGW jest gotowy i czeka na akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Oprócz tego co wiemy, pozostaje jednak wiele niewiadomych. Nie wiemy jeszcze, jaki jest budżet programu i z jakiego funduszu będą pochodziły środki, jakie kwoty przewidziano na poszczególne urządzenia, czy przewidziano progi dochodowe, czy zostaną postawione wymagania dotyczące budynków, czy program będzie dotyczył nowych domów, a także do kiedy potrwa nabór. 

Interesują Was odpowiedzi na te pytania? Śledźcie nas na bieżąco! Na portalu Globenergia.pl będziemy Was informować o wszystkich nowych informacjach dotyczących programu.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia