Mój Prąd – 46 tysięcy wniosków czeka na rozpatrzenie. Koniec nawet za pół roku!

Program Mój Prąd 5,0 zakończył swój nabór 14 grudnia 2023 roku. Poziom dotacji, jakie oferował na systemy fotowoltaiczne, magazyny energii, pompy ciepła, czy systemy zarządzania energią w budynku sprawiły, że cieszył się dużą popularnością. Nic więc dziwnego, że kolejni inwestorzy czekają na uruchomienie kolejnego naboru. Czy nastąpi to szybko? Niekoniecznie. 

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia

Podziel się

  • Na rozpatrzenie czeka w NFOŚiGW 46 tysięcy wniosków złożonych w programie Mój Prąd 5.0
  • Realny czas oceny wniosku - w zależności od poprawności to 140 dni roboczych.
  • Wnioski złożone w ostatnim dniu naboru, czyli 13 grudnia 2023 roku, zostaną ocenione najpóźniej w pierwszej połowie lipca 2024 roku, a na wypłatę poczekają nawet do końca 2024 r.

Pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło nas o tym, że równocześnie z zamknięciem naboru do piątej edycji programu, resort rozpoczął prace nad kolejnym naborem. Aby został on jednak uruchomiony, do pracy musi się jeszcze włączyć NFOŚiGW. A z tym jest jednak gorzej, ponieważ NFOŚiGW oczywiście pracuje, ale jeszcze nad 5 edycją programu i w oficjalnych komunikatach informuje nas, że nie rozpoczął jeszcze prac nad szóstą edycją. 

Czy prace nad zamknięciem  piątej edycji programu potrwają długo? Wszystko wskazuje na to, że niestety tak. 

Jak podaje nam Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW, liczba wniosków oczekujących na rozpatrzenie jest bardzo dużo:

Na ocenę oczekuje jeszcze ponad 46 tysięcy wniosków - czytamy w odpowiedzi od rzeczniczki prasowej NFOŚiGW. 

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie programu, jak i potwierdzonymi nam przez Ewelinę Steczkowską, ocena wniosków może trwać nawet do 140 dni roboczych. Oznacza to, że wnioski złożone w ostatnim dniu naboru, czyli 13 grudnia 2023 roku, zostaną ocenione najpóźniej w pierwszej połowie lipca 2024 roku.

Liczba oczekujących wniosków - przyczyny opóźnień?

Najnowsze informacje mówią, że liczba oczekujących wniosków przekracza 46 000. Opóźnienia w ocenie wniosków wynikają głównie z konieczności dokładnego sprawdzania i analizowania złożonych dokumentów. Podejrzewamy,  że to jakość wniosków ma duże znaczenie dla czasu oceny. 

Na czas oceny wniosków ogromny wpływ ma jakość złożonych wniosków i ewentualna konieczność skierowania wniosku do korekty. Patrząc na realny czas oceny, na który ogromny wpływ ma to, czy złożony wniosek jest poprawny, czy też wymaga korekty (uzupełnień),  wynosi on do 140 dni roboczych. Zatem wnioski złożone w ostatnim dniu naboru, tj. 13.12.2023 ocenione zostaną maksymalnie w pierwszej połowie lipca 2024. - potwierdza nam w odpowiedzi rzeczniczka prasowa.

Jeśli wniosek jest poprawny i nie wymaga poprawek, ocena może być przeprowadzona szybciej. Jednakże, jeśli wniosek wymaga dodatkowych informacji lub poprawek, może to znacznie wydłużyć czas oczekiwania. Z doświadczeń poprzednich naborów wiemy, że błędnie wypełnione wnioski nie były jednak rzadkością. Ten nabór został rozszerzony o dodatkowe urządzenia. W międzyczasie zmienił nam się system rozliczeń, więc błędów na pewno pojawia się sporo. 

Wypłaty środków nawet do końca roku?

Samo rozpatrywanie wniosków może trwać do lipca, ale to nie oznacza, że do lipca wszyscy wnioskodawcy otrzymają środki na konto. 

Zgodnie z programem zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów do wniosków ocenionych i zatwierdzonych) podejmowane będą do 31.12.2024 r., i do tej daty wydatkowane będą środki. - informuje Steczkowska.

Data ta nieco nas mrozi, a to dlatego, że z wypowiedzi rzeczniki możemy podejrzewać, że NFOŚiGW nie zamierza pracować równolegle nad dwoma edycjami programu  - z jednej strony rozpatrując złożone wnioski, a z drugiej przygotowując się do kolejnego naboru.   Miejmy chociaż nadzieję, że prace nad kolejnym naborem będą mogły się rozpocząć po rozpatrzeniu wszystkich wniosków, a nie po wypłacie wszystkich środków. Bierzmy również te daty za całkowicie ostateczne. 

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia