Mój Prąd 5.0 – aż 42% wniosków posiada błędy! Co to oznacza dla oczekujących? 

Nabór wniosków do piątej edycji programu „Mój Prąd” trwał od kwietnia. Ostatnie wnioski wpłynęły 14 grudnia 2023 roku. 29 stycznia redakcja GLOBENERGIA otrzymała wiadomość, że na rozpatrzenie czeka jeszcze 46 tysięcy wniosków. Jak sytuacja wygląda teraz? Ile wniosków zostało rozpatrzonych w ostatnim czasie?

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia

Podziel się

  • Na rozpatrzenie czeka obecnie 43 890 wniosków.
  • Ponad 42% z ocenianych wniosków kierowanych jest do korekty.
  • Nie wiadomo, kiedy ruszy szósta edycja programu.

Dwa tygodnie temu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na swoją kolej czekało 46 tysięcy wniosków z programu „Mój Prą 5.0”. Przez ten czas rozpatrzono około 2100 wniosków. Można łatwo obliczyć, że dziennie rozpatruje się w takim razie około 210 spraw. Przy takim tempie ostatnie wnioski będą rozliczone za około 209 dni roboczych, czyli 42 tygodnie – mniej więcej w połowie listopada. Jednak na stronie programu można przeczytać, że czas oceny wszystkich wniosków i wypłaty środków to 140 dni roboczych. Status wniosku można sprawdzić na stronie programu, podając nr wniosku, adres e-mail wskazany we wniosku oraz unikalny numer punktu poboru energii (PPE), a także odpowiednią edycję naboru wniosków.

Wnioski skierowane do poprawy

Rzeczniczka prasowa NFOŚiGW, Pani Ewelina Steczkowska, informuje nas, że ponad 42% rozpatrywanych wniosków kierowanych jest do poprawy. Najczęściej powody są bardzo proste: brak wymaganych dokumentów, błędy w formularzu wniosku (np. dane w formularzu nie pokrywają się z danymi wskazanymi w załączonych dokumentach), czy prozaiczne, jak błąd w imieniu, nazwisku czy numerze PESEL Wnioskodawcy. Poprawę zwróconego do korekty wniosku warto wykonać rzetelnie i dokładnie, bo ponad 11% wniosków zwracanych jest do drugiej poprawki. 

O szczegółach kolejnej edycji nadal cisza

Wciąż nie ma informacji o szczegółach „Mojego Prądu 6.0”. Obecnie NFOŚiGW zajmuje się rozliczaniem poprzedniego naboru. Nie wiadomo kiedy mogłaby ruszyć kolejna edycja ani na jakich zasadach. Jej budżet również pozostaje tajemnicą. Szczegóły mają być uzgodnione z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. 

Nic nie wskazuje na to, że rozpatrywanie wniosków skończy się szybko. Co więcej, wypłaty środków mogą trwać jeszcze dłużej, nawet do końca roku. Nic też nie wskazuje na to, by NFOŚiGW był gotowy do pracy nad dwoma naborami równocześnie.

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia