W Moim Prądzie „ubyło” dofinansowania? Falownik hybrydowy jako system zarządzania energią w Mój Prąd 5.0
Mój Prąd 5.0 działa pełną parą i kusi kolejnych potencjalnych beneficjentów dotacjami do fotowoltaiki, magazynów energii, ciepła, systemów zarządzania energią, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Te dwa ostatnie to nowość w Moim Prądzie i ich dodanie jest jedną z najważniejszych zmian w programie względem poprzedniej edycji. Okazuje się jednak, że w programie Mój Prąd 5.0 również w pewnym sensie “ubyło dofinansowania” o jedną dotację, o którą mogli starać się wnioskodawcy w czwartej edycji programu. Chodzi o falownik hybrydowy jako system zarządzania energią.
Podziel się
Systemy zarządzania energią w programie Mój Prąd
Jedną z możliwości dotacji w programie Mój Prąd, jest system zarządzania energią. Na tego typu systemy przysługuje dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł - do 50% poniesionych kosztów. Są to tzw. HEMS/EMS.
- Jakie kwoty dofinansowania przysługują na pozostałe elementy? Sprawdź TUTAJ!
HEMS, czyli z ang. home energy management system to system zarządzania energią w całym budynku. Dzięki niemu możliwa jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej i ciepła w kontekście wszelkich potrzeb energetycznych w budynku. Z kolei pod pojęciem EMS - ang. energy management system kryje się zarządzanie energią pozyskaną z samej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Celem takiego systemu jest umożliwienie inteligentnego sterowania przepływem energii pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej pomiędzy bieżącym zużyciem urządzeń korzystających z energii elektrycznej, magazynem energii elektrycznej lub magazynem ciepła lub potrzebami chłodniczymi, według ustalonych priorytetów. Cel jest prosty - wyprodukowana zielona energia ma zostać wykorzystana w gospodarstwie domowym, a dopiero w ostateczności oddana do sieci.
Do dofinansowania w tym kontekście nie są kwalifikowane pojedyncze elementy takie jak na przykład inteligentne gniazdka. Takie elementy mogą zostać jednak dofinansowane, jeśli stanowią jeden z elementów składowych całego systemu zarządzania energią w budynku (HEMS/EMS).
W czwartej edycji programu Mój Prąd była możliwość, aby pod pewnymi warunkami do dofinansowania na HEMS/EMS zakwalifikować falowniki hybrydowe. W tym celu konieczne było przedstawienie odpowiedniej kalkulacji w oświadczeniu, w którym wskazana była różnica ceny pomiędzy falownikiem hybrydowym a standardowym. W piątej edycji programu nie ma już takiej możliwości.
W regulaminie programu, a konkretnie w załącznikach wskazujących poszczególne poziomy dofinansowania w zależności od grupy wnioskodawców, pojawia się następujący zapis:
WAŻNE. Jeżeli w urządzeniach zgłoszonych do dofinansowania w PP Mój Prąd (magazyn energii, magazyn ciepła, urządzenie grzewcze) znajdują się moduły zarządzające lub analizatory zużycia to stanowią one integralną cześć danego urządzenia i nie mogą zostać wyodrębnione i oddzielnie zgłoszone do dofinansowania
czytamy w regulaminie programu.
Pomijając zapis w nawiasie, od razu można wywnioskować, że falownik hybrydowy nie kwalifikuje się do dofinansowania na HEMS/EMS, gdyż ewentualny system zarządzania energią jest jego integralną częścią. Z drugiej jednak strony, w nawiasie inwerter nie został wymieniony. W dalszej części załącznika pojawia się również zapis: W przypadku, gdy falownik/inwerter hybrydowy lub inne urządzenie/sterownik/moduł charakteryzuje się wyłącznie funkcją monitorowania wyprodukowanej/zużywanej energii elektrycznej to jego zakup i montaż nie stanowi kosztu kwalifikowanego jako system zarządzania energią HEMS/EMS* w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd (np. inteligentny licznik).
Z takiego zapisu można więc wnioskować, że falownik, który oprócz tego że monitoruje zużycie energii jeszcze tym zużyciem zarządza, mógłby kwalifikować się do dofinansowania. Szczególnie, że tak było w poprzedniej edycji programu.
Zapytaliśmy więc bezpośrednio u źródła - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy na falownik hybrydowy pod warunkami z czwartej edycji programu można otrzymać dofinansowanie również do HEMS/EMS.
W naborze 5 Programu „Mój Prąd” nie ma już możliwości przedstawienia, jako system EMS/HEMS różnicy w cenie pomiędzy falownikiem standardowym a hybrydowym
odpowiedziała dla Redakcji Globenergia Ewelina Steczkowska - Rzecznik Prasowy NFOŚiGW.
Co jeszcze nie kwalifikuje się do dofinansowania na systemy zarządzania energią?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że dofinansowanie do systemów HEMS/EMS przysługuje tylko wtedy, gdy oprócz fotowoltaiki, wnioskodawca ubiega się o dotację na magazyn energii lub ciepła. Bez tego uzyskanie wsparcia na systemy zarządzania energią nie jest możliwe. Aby system zarządzania energią HEMS/EMS mógł być uznany jako koszt kwalifikowany, musi stanowić wyodrębnioną pozycję na fakturze. W przypadku faktury zbiorczej należy dołączyć dodatkową specyfikację w postaci załącznika do faktury.
Ponadto, jak czytamy w regulaminie, do kosztów systemu EMS/HEMS NIE NALEŻY wliczać m.in: bezpłatnych aplikacji do zarządzania energia; komputerów stacjonarnych lub przenośnych, tabletów, smartfonów oraz innego sprzętu komputerowego, który może zostać wykorzystany w innym celu niż jako element systemu zarządzania energią.