Mój Prąd 5.0 rusza w sobotę! Znamy budżet, bonusy i nowe zasady!

Kolejne konkrety w sprawie programu Mój Prąd 5.0! Znamy budżet, ramy czasowe programu, a także przewidziane bonusy dla beneficjentów! Dzisiaj, 20.04.2023 podczas Szczytu Klimatycznego online TOGETAIR, Paweł Mirowski - wiceprezes NFOŚiGW wraz z Wiceministrem Klimatu i Środowiska Ireneuszem Zyską ogłosili szczegóły dotyczące 5 edycji programu Mój Prąd!

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Odkąd 19 marca 2023 roku Minister Klimatu Anna Moskwa na spotkaniu w Kozienicach zapowiedziała uruchomienie programu Mój Prąd 5.0 w kwietniu, czekaliśmy z zapartym tchem na większą ilość informacji. Dzieliliśmy się z Wami nawet tymi szczątkowymi dotyczącymi wysokości dotacji, czy dodatkowych elementów, które będą podlegały dofinansowaniu. Dziś poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące programu. Najwyższy czas, jeśli program ma ruszyć już za dwa dni!

Start programu

Tak jak już informowaliśmy, program Mój Prąd 5.0 w wystartuje w Dzień Ziemi - 22.04.2023 r. o godzinie 9:00, co ogłosili Ireneusz Zyska - Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Paweł Mirowski - wiceprezes NFOŚiGW, a więc organu odpowiedzialnego za program.

Nabór wniosków ruszy od 22 kwietnia 2023 roku. Dlaczego 22 kwietnia? Proszę państwa to Dzień Ziemi! To dzień, który powinniśmy świętować jako ten, w którym szczególnie dbamy o przyrodę, o ekologię, o środowisko, ale także o powietrze - powiedział Ireneusz Zyska 

Ireneusz Zyska - wiceminister Klimatu i Środowiska zapowiadający program Mój Prąd 5.0 podczas Szczytu Klimatycznego online TOGETAIR

Program ruszy już za dwa dni, więc wszystkie osoby, które nie zdążyły skorzystać z dofinansowania w wyniku zakończenia naboru w trzeciej edycji programu, będą mogły złożyć wniosek już w najbliższą sobotę.

Znamy budżet - przewidziano bonus!

Informacja, której do tej pory brakowało nam w zapowiedziach programu był przede wszystkim budżet. Dziś już wiemy ile on wyniesie. Zmienia się też źródło finansowania. Środki będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 - Poddziałanie 1.1.1 “Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.

  • Zmienia się źródło finansowania na POIiŚ. Cały budżet tego programu to 955 000 000 zł, przy czym 100 milionów złotych (będzie pochodziło -przyp. red.) właśnie z tego komponentu programu operacyjnego infrastruktura i środowisko - powiedział Ireneusz Zyska

Aktualny budżet wynosi więc 100 mln zł, ale jest szansa na rozszerzenie go o 400 mln zł, gdy się wyczerpie. Program potrwa do 22 grudnia 2023 roku, chyba że budżet wyczerpie się wcześniej. W tym aspekcie Minister zapowiedział jednak bardzo istotny bonus!

Mam jeszcze dla państwa jedną dobrą informację. Gdyby budżet rzeczywiście wcześniej uległ wyczerpaniu, mamy w odwodzie dodatkowe 400 milionów złotych, które moglibyśmy zaoferować dla potencjalnych zainteresowanych beneficjentów - zapowiedział Minister Zyska.

Warto również dodać, że mimo zmiany źródła finansowania został utrzymany ten sam okres kwalifikowalności co w poprzedniej edycji, a więc 1.02.2020 r. 

Bonus za przejście na net-billing

Tak jak już wielokrotnie informowaliśmy, Mój Prąd 5.0 podobnie jak Mój Prąd 4.0 będzie dotyczył prosumentów rozliczających się w net-billingu. Ireneusz Zyska zapowiadając program podkreślił znaczenie autokonsumpcji produkowanej energii. Aby zwrócić na nią jeszcze większą uwagę, w programie przewidziano kolejny bonus! Dla osób rozliczających się w systemie opustów, które będą chciały przejść na net-billing przewidziano zachętę za zmianę systemu rozliczeń w wysokości 3 tys. zł. 

Ireneusz Zyska podkreślił również, że dofinansowanie będzie mogło przysługiwać osobom, które już skorzystały z programu Mój Prąd, ale będą chciały zainwestować w dodatkowe urządzenia, np. pompę ciepła.

W Moim Prądzie będzie można więc wyróżnić trzy grupy wnioskodawców:

I) Wnioskodawców rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy dotychczas nie skorzystali z dofinansowania

II) Wnioskodawców rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania pod warunkiem przejścia na net-billing

III) Wnioskodawców rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów, którzy skorzystali z dofinansowania, przeszli na net-billing i zgłoszą do dofinansowania urządzenie dodatkowe

Kwoty dofinansowania

Przewidziane kwoty dofinansowania są zgodne z poprzednimi zapowiedziami. Przypomnijmy je jednak. Dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 będzie mogło wynieść nawet 58 tys. zł. Będą to następujące kwoty:

  • do mikroinstalacji PV o mocy 2-10 kW – do 7 tys. zł (6 tys. zł bez elementów towarzyszących)
  • do magazynu energii elektrycznej – do 16 tys. zł;
  • do systemu EMS / HEMS - do 3 tys. zł;
  • pompa ciepła powietrze-powietrze - 4,4 tys. zł, lub
  • gruntowa pompa ciepła -  28,5 tys. zł, lub 
  • pompa ciepła powietrze-woda - 12,6 tys. zł, lub
  • pompa ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną - 19,4 tys. zł, lub
  • magazyn ciepła - 5 tys. zł 
  • kolektory słoneczne c.w.u - 3,5 tys. zł. 

Maksymalna kwota dofinansowania przy inwestycji we wszystkie komponenty i gruntową pompę ciepła to 58 tys. zł: 7 tys. zł mikroinstalacja fotowoltaiczna + 16 tys. zł magazyn energii + 3 tys. zł system EMS / HEMS + 3,5 tys. zł  kolektory słoneczne + 28,5 tys. zł gruntowa pompa ciepła.  

Mój Prąd a Czyste Powietrze

Mój Prąd 5.0 to również rozszerzenie możliwości uzyskania dotacji do termomodernizacji. Pieniądze na pompę ciepła będą mogły przysługiwać nie tylko przy wymianie kopciucha - nieefektywnego źródła na paliwo stałe na pompę ciepła (jak ma to miejsce w programie Czyste Powietrze), ale również na przykład przy inwestycji w pompę ciepła przy kotle gazowym. 

W programie Czyste Powietrze nie możemy wyposażyć domu chociażby w pompę ciepła w sytuacji, kiedy mamy piec centralnego ogrzewania na gaz ziemny, dlatego wprowadzamy taką możliwość tutaj, w programie Mój Prąd - powiedział Ireneusz Zyska.

Również Paweł Mirowski - wiceprezes NFOŚiGW podkreślił, jak dobrym uzupełnieniem programu Czyste Powietrze będzie Program Mój Prąd 5.0

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że Program Mój Prąd stanowi uzupełnienie programu Czyste Powietrze. Ci, którzy mają te przysłowiowe kopciuchy mogli skorzystać z Czystego Powietrza, natomiast te osoby, które miały tak zwane czyste źródła ciepła na przykład ogrzewanie gazowe, czy kocioł na pellet drzewny o podwyższonej klasie energetycznej z niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery nie mogli skorzystać z dotacji na źródło ciepła w programie Czyste Powietrze. Dzisiaj mogą złożyć taki wniosek w programie Mój Prąd i uzyskać wsparcie na tego typu źródła ciepła - zapowiedział Paweł Mirowski

Paweł Mirowski - wiceprezes NFOŚiGW zapowiadający program Mój Prąd 5.0 podczas Szczytu Klimatycznego online TOGETAIR

Warto dodać, że program Czyste Powietrze również może wspierać inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne. 

Można pokusić się o stwierdzenie że połowa wszystkich prosumentów w Polsce skorzystała z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadań związanych z zainstalowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej na swoim dachu. - powiedział Paweł Mirowski

Wiceprezes NFOŚiGW podkreślił również, że dofinansowanie w programie Mój Prąd przysługuje na instalacje, które już zostały zrealizowane, posiadają zaświadczenie wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej, że instalacja funkcjonuje i wprowadza energię wyprodukowaną ze Słońca do sieci.

Cieszymy się, że rusza kolejna odsłona programu Mój Prąd. To świetna okazja, by inwestować w zielone technologie w swoich domach i napędzać naszą gospodarkę. A naprawdę jest się czym chwalić! Jak podkreślił Paweł Mirowski jedna złotówka dotacji przeznaczona na realizację tego zadania wygenerowała w gospodarce 6 zł 20 groszy na inwestycję. 

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia