Mój Prąd 6.0, czyli większa fotowoltaika i koniec z pompami ciepła – informacje prosto z NFOŚiGW!
Mamy informację z NFOŚiGW na temat tego, jak będzie wyglądać szósta edycja programu Mój Prąd. Instalacja fotowoltaiczna będzie mogła być większa, za to nie będzie pieniędzy na inne urządzenia! Już niedługo poznamy również regulamin programu!
Podziel się
- Instalacje fotowoltaiczne dofinansowywane w Moim Prądzie 6.0 będą mogły mieć większą moc – 20 kW.
- Jak podaje rzeczniczka NFOŚiGW, w programie nie będzie możliwości dofinansowania pomp ciepła, systemów zarządzania energią w budynku, ani kolektorów słonecznych.
- NFOŚiGW zdradził nam, że każdy 1 kW mocy fotowoltaiki powinno przypadać 1,5 kWh pojemności magazynu energii.
Mój Prąd 6.0 ma wystartować we wrześniu i ma mieć trochę inne zasady niż ostatni nabór. Wymagania będą dotyczyć magazynów energii, a moc instalacji fotowoltaicznych dofinansowywanych w ramach programu zostanie zwiększona do 20 kW. Ale po kolei!
Zostaje tylko PV i magazyny
W poprzedniej edycji Mojego Prądu (MP) dofinansowanie można było otrzymać na instalację fotowoltaiczną i urządzenia dodatkowe. Wśród nich były magazyny ciepła i energii elektrycznej, pompy ciepła (gruntowe i powietrzne), systemy zarządzania energią HEMS/EMS (ang. home energy management system/energy management system) oraz kolektory słoneczne do c.w.u. Większość tych urządzeń ma zostać wyłączona z dofinansowania w ramach szóstej edycji Mojego Prądu – w programie zostaną tylko instalacje PV i magazyny ciepła/energii elektrycznej.
„Wykluczenie z dofinansowania pomp ciepła, kolektorów i systemów EMS/HEMS jest wynikiem małego budżetu dla kolejnej części programu na dzień uruchomienia szóstego naboru wniosków, zwłaszcza w sytuacji wprowadzenia wymogu zgłoszenia do dofinansowania magazynu energii / magazynu ciepła instalacji zgłoszonych do przyłączenia od ustalonej daty. W przypadku zwiększenia kwoty budżetu nie jest wykluczone objęcie dofinansowaniem ponownie pomp ciepła i kolektorów słonecznych” – poinformowała nas rzeczniczka NFOŚiGW.
Większa fotowoltaika, większe magazyny
Jak pisaliśmy już w poprzednich materiałach, magazyny energii mają być obowiązkowym dodatkiem do instalacji PV. Ta zasada ma wejść w życie od ustalonej daty, którą NFOŚiGW nadal ustala. Data graniczna będzie ważna też z innego powodu – po niej mikroinstalacje fotowoltaiczne dofinansowywane z MP będą mogły być większe – do 20 kW. Magazyny energii również będą musiały spełniać określone wymagania – NFOŚiGW poinformował nas, że na każdy kilowat mocy fotowoltaiki powinno przypadać 1,5 kilowatogodziny pojemności zainstalowanego magazynu. Jak jednak informuje NFOŚiGW:
„Wnioskodawcy, którzy zainwestowali już w magazyn energii o mniejszej pojemności, będą mogli złożyć wnioski o dofinansowanie i nie zostaną one odrzucone z powodu niespełniania takiego parametru”.
Łączna moc magazynu energii i instalacji fotowoltaicznej nie będzie oczywiście mogła przekroczyć maksymalnej mocy mikroinstalacji, czyli 50 kW. Ważna informacja to taka, że graniczna data, którą NFOŚiGW jeszcze ustala, nie będzie dotyczyć przyłączenia instalacji do sieci, ale zgłoszenia tej instalacji do przyłączenia (przyłączenie może nastąpić później). Regulamin szóstej edycji Mojego Prądu ma pojawić się już niedługo, bo w sierpniu. Start programu planowany jest na wrzesień, więc potencjalni beneficjenci będą mieli czas na zapoznanie się z zasadami dofinansowania.