Mój Prąd 6.0 i montaż samego magazynu energii? Co z datami kosztów kwalifikowanych?

Miliardy złotych na program Czyste Powietrze. I to nie z funduszu FEnIKS tylko z KPO. Prawie 400 milionów euro trafi dzisiaj do Polski!

Nadchodzi 6-sta edycja programu Mój Prąd. Tymczasem beneficjenci poprzedniej edycji wciąż czekają na wypłaty środków, a konkretne zasady finansowania MP6 pozostają nieustalone. Skąd NFOŚiGW planuje pozyskać środki zarówno na zaległe wypłaty, jak i finansowanie nowej edycji programu? Czy w ramach nowej edycji MP będzie można zainstalować sam magazyn energii? O te i inne kwestie zapytaliśmy NFOŚiGW.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Miliardy złotych na program Czyste Powietrze. I to nie z funduszu FEnIKS tylko z KPO. Prawie 400 milionów euro trafi dzisiaj do Polski!

Podziel się

  • Szósta edycja Programu Mój Prąd prawdopodobnie zostanie sfinansowana środkami pochodzącymi z funduszu FEnIKS. Tym samym okres kwalifikowania kosztów będzie mieścił się w jego granicach czasowych tj. 2021-2027 r.
  • W nowej edycji MP magazyn energii jest obligatoryjną inwestycją. Co do rozbudowy samej instalacji fotowoltaicznej - zasady są bez zmian i nie można uzyskać finansowania na ten cel.
  • Czy MP6 ma na celu przygotowanie Polaków na taryfy dynamiczne, które wejdą w życie w połowie br.?

Uruchomią środki z Feniksa?

W ratowaniu budżetu Programu Mój Prąd mają pomóc m.in. środki z Funduszu europejskiego na infrastrukturę, klimat i środowisko (FEniKS). Pisaliśmy o tym już wcześniej, kiedy to podważona została słuszność takiego postępowania. Eksperci zwrócili uwagę na kolejność wydatkowania unijnych środków, która w tym przypadku wskazuje na pierwszeństwo KPO. Wszystko jednak wskazuje na to, że FEniKS zostanie uruchomiony. O konkrety zapytaliśmy NFOŚiGW.

Czy wiadomo już, co z osobami, które w tym momencie inwestują w fotowoltaikę, czy będą mogły skorzystać z kolejnej edycji? Chodzi tu o daty ponoszonych kosztów kwalifikowanych, czy są już znane?

-Trwają prace nad szczegółami programu. Okres kwalifikowania kosztów będzie mieścił się w graniach programu, z którego będzie finansowany. Planowane jest podstawienie środków FEnIKS 2021-2027 - informuje Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW

Tym samym z dużym prawdopodobieństwem można obstawić uruchomienie puli z Feniksa. W tym miejscu pojawiają się kolejne mankamenty, a mianowicie okres kwalifikowania kosztów. Branża wskazuje, że za okres powinno się uznać końcową datę MP5, czyli grudzień 2023 r. Tymczasem ramy czasowe programu FEnIKS’a to lata 2021-2027. Co to oznacza? Można się spodziewać, że pula prosumentów, która nie zdążyła z wnioskiem w poprzedniej edycji, zrobi to teraz. Nie wymusi to jednak szybszego rozebrania funduszu programu, gdyż spodziewana grupa osób jest stosunkowo mała. Tym samym czynnikiem wpływającym na ilość chętnych w nowej edycji będzie z pewnością zapis o obowiązkowym magazynie energii. 

MP6 stawia na magazynowanie energii

Wcześniej otrzymaliśmy wiadomość od NFOŚiGW, że magazyny energii będą obligatoryjne w nowym naborze. Czy to oznacza, że będzie można zainstalować w ramach dofinansowania sam magazyn energii? Czy będzie on obowiązkowy jako integralna część systemu prosumenckiego? Kwestia jest zwłaszcza istotna pod kątem wprowadzanych od sierpnia taryf dynamicznych, w których sam magazyn energii byłby pożądany.

-Nowa edycja programu będzie wspierać rozwiązania hybrydowe tj. połączenie instalacji PV z magazynem energii. Grupa wnioskodawców, którzy posiadają mikroinstalację fotowoltaiczną (która została przyłączona i opłacona w reżimie terminów wynikających z FEnIKS) do dofinansowania zostanie zgłoszony minimum magazyn energii lub magazyn energii plus inne urządzenie dodatkowe urządzenie z zakresu wskazanego w programie - tłumaczy Ewelina Steczkowska.

W nowym odcinku Energetycznego Talk Show GLOBENERGIA redaktorzy Grzegorz Burek i Bogdan Szymański komentują nowe źródło finansowania programu i jego zasady:

Obowiązkowa inwestycja w magazyn energii jest zdaniem ekspertów trafionym posunięciem. W obliczu spadku cen instalacji fotowoltaicznych potrzeba dotowania mikroinstalacji straciła na znaczeniu. Dlatego dołożenie magazynów energii to krok w przód i odpowiedzialne ukierunkowanie publicznych środków. 

Tak jak w poprzednich edycjach sama rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie będzie wspierana przez Mój Prąd. Dołożenie magazynu energii bądź innych systemów będzie wspierane, jeżeli instalacja została przyłączona i opłacona w terminach wynikających z programu FEnIKS.

Źródło: GLOBENERGIA.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia