Mój Prąd 6.0 – odpowiadamy na 10 najpopularniejszych pytań!
W piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska oficjalnie podało informacje o zasadach programu Mój Prąd 6.0. Zebraliśmy pojawiające się pytania i odpowiadamy!
Podziel się
1. Kiedy można składać wnioski w programie?
Nabór rozpocznie się już w poniedziałek 2 września i potrwa do piątku 20 grudnia, chyba że wcześniej wyczerpią się środki. Data początkowa kwalifikowalności kosztów to 1 stycznia 2021 roku – wydatki poniesione przed tą datą nie będą mogły być uwzględnione przy składaniu wniosku. Ważną datą jest również 1 sierpnia – instalacje zgłoszone do przyłączenia od tego momentu będą musiały być wyposażone w magazyn energii, aby uzyskać dofinansowanie. Będą mogły mieć również większą moc niż dotychczas – od 2 kW do 20 kW.
2. Czy można w ramach programu zwiększyć moc istniejącej mikroinstalacji?
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska tłumaczyła w czasie piątkowej konferencji prasowej, że otrzymanie dofinansowania na powiększenie mikroinstalacji fotowoltaicznej nie będzie możliwe w programie Mój Prąd 6.0. Wątpliwości w tym zakresie mogą się pojawiać, ponieważ w najnowszej edycji programu dopuszczalna moc mikroinstalacji jest większa niż w ramach poprzednich naborów. Jeśli instalacja fotowoltaiczna zostanie zgłoszona do przyłączenia po 1 sierpnia 2024 roku – moc dofinansowywana w programie Mój Prąd może wynosić do 20 kW (przy czym nie może być mniejsza niż 2 kW). W poprzednich edycjach maksymalna moc mogła wynosić 10 kW. Jednak nie ma możliwości uzyskania dotacji na powiększenie swojej instalacji.
3. Czy można otrzymać dotację na sam magazyn energii?
W ramach Mojego Prądu 6.0 można będzie uzupełnić swoją instalację o magazyn energii elektrycznej lub ciepła. Osoby, które zainstalowały fotowoltaikę już wcześniej, a teraz chciałyby zainwestować w magazyn energii, mają drzwi otwarte, jednak pod jednym warunkiem. Będą musiały przejść na net-billing. Prosumenci, którzy zaczęli produkcję energii przed kwietniem 2022 roku, rozliczają się teraz w systemie upustów, czyli tak zwanym net-meteringu. W ich przypadku przejście na net-billing może zmienić wysokość rachunków za energię – warto więc zastanowić się, które rozwiązanie jest korzystne dla konkretnego przypadku.
4. Czy można otrzymać dofinansowanie równocześnie na dwa magazyny: energii elektrycznej oraz ciepła?
W programie osobno dofinansowywane są magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła. Można otrzymać dotacje na obydwa te urządzenia równocześnie lub na każde z nich z osobna. Dofinansowanie do magazynu energii elektrycznej ma wysokość 16 tysięcy złotych, a do magazynu ciepła 5 tysięcy złotych. Instalacje zgłoszone do przyłączenia przed 1 sierpnia mogą być dofinansowane, nawet jeśli nie są wyposażone w magazyn energii. Po 1 sierpnia magazyny stają się obligatoryjne w programie Mój Prąd.
5. Czy wymagania wobec magazynu są obowiązkowe?
Magazyny energii (obowiązkowe w przypadku ubiegania się o dotację z Mojego Prądu dla instalacji zgłoszonej do przyłączenia od 1 sierpnia) powinny mieć pojemność 1,5 kWh na każdy kW mocy fotowoltaiki. Nie jest to jednak formalny wymóg – magazyny mogą być mniejsze lub większe, dotacja i tak będzie je obejmować. Należy pamiętać, że łączna moc magazynu energii i mikroinstalacji PV nie może przekraczać 50 kW.
6. Dlaczego magazyn energii będzie obowiązkowy?
Wprowadzenie obowiązku instalacji magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną w przypadku ubiegania się o dotację z programu Mój Prąd wynika z potrzeby optymalizacji produkcji i zużycia energii elektrycznej. Magazyny energii umożliwiają zwiększenie autokonsumpcji, a więc zmniejszenie ilości energii oddawanej do sieci elektroenergetycznej i zatrzymanie jej w domu. Przynosi to korzyści zarówno prosumentom, jak i sieci elektroenergetycznej – odciążając ją w godzinach największej produkcji z PV. Jest to szczególnie ważne, jeśli OZE ma stanowić coraz większą część naszego miksu energetycznego.
7. Jaka jest maksymalna kwota dotacji?
O tym, jakie są kwoty dotacji, pisaliśmy w osobnym materiale. Maksymalna kwota dotacji, która możliwa jest do otrzymania w ramach Mojego Prądu 6.0 to 28 tysięcy złotych (w przypadku zakupu instalacji PV wraz z magazynem energii elektrycznej oraz magazynem ciepła i przyznania maksymalnej kwoty dla każdego z tych urządzeń – odpowiednio 7 tysięcy złotych, 16 tysięcy złotych oraz 5 tysięcy złotych). Kwota przyznanej dotacji zależy od zakupionych urządzeń i ich ceny – dofinansowanie prawdopodobnie będzie możliwe a maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych.
8. Co można potraktować jako magazyn ciepła?
Magazynem ciepła, dofinansowywanym w ramach Mojego Prądu może być na przykład: zasobnik ciepłej wody użytkowej (CWU) zasilany przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny; zasobnik CWU z grzałką; bufor ciepła zasilany przez pompy ciepła lub kocioł elektryczny; bufor ciepła z grzałką elektryczną; bufor ciepła z wraz z zasobnikiem centralnej wody użytkowej stanowiące jedno kompletne urządzenie; pompy ciepła dedykowane do CWU typu powietrze-woda wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (NFOŚiGW traktuje takie połączenie jako magazyn ciepła); pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej ze zintegrowanym zbiornikiem.
9. Czy prosumenci w net-meteringu mogą otrzymać dotację?
Tak, prosumenci w net-meteringu mogą otrzymać dotację w ramach Mojego Prądu 6.0. Jeśli się na to zdecydują, nie będą mogli jednak pozostać w systemie upustów i przejdą na net-billing. Dotyczy to zarówno dotacji na instalacje fotowoltaiczne, jak i magazyny energii. Uzyskanie jakichkolwiek środków z programu Mój Prąd 6.0 skutkuje przejściem na rozliczanie w net-billingu!
10. Dlaczego nie będzie dopłat do pomp ciepła?
Z nowej edycji programu wyłączone zostały pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz systemy zarządzania energią w budynku. Ministra klimatu i środowiska tę decyzję argumentowała istnieniem innych programów, które dofinansowują pompy ciepła. Wśród nich wymieniła program Czyste Powietrze (w ramach którego możliwa jest dotacja na pompę ciepła w istniejących budynkach) oraz Moje Ciepło (pokrywające potrzeby budynków nowo budowanych).