Mój Prąd 6.0 po wakacjach! 

Prezes NFOŚiGW poinformowała, że kolejna edycja programu Mój Prąd ruszy we wrześniu!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • W rozmowie z PAP prezes NFOŚiGW powiedziała, że Mojego Prądu 6.0 można spodziewać się po wakacjach.
  • Budżet programu ma wynieść 400 milionów złotych. 
  • Po raz kolejny potwierdza się informacja, że magazyny energii będą prawdopodobnie obowiązkowymi elementami mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Dorota Zawadzka-Stępniak w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformowała, że program dofinansowań mikroinstalacji fotowoltaicznych będzie reaktywowany po wakacjach. Możemy się więc spodziewać, że szósta edycja programu Mój Prąd ruszy już we wrześniu.

Jak informowaliśmy kilka dni temu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest w trakcie rozpatrywania wniosków z piątej edycji programu Mój Prąd, ale na dokończenie rozliczania ostatniego naboru potrzebuje jeszcze trochę czasu. Do końca września NFOŚiGW planuje podjąć wszystkie wnioski, ale jeśli będą występować w nich błędy, wydanie decyzji może przeciągnąć się na kolejne miesiące.

Mój Prąd 6.0 we wrześniu?

Tymczasem, jak informuje PAP, prezes NFOŚiGW zapowiada start szóstej edycji programu Mój Prąd już we wrześniu. Dorota Zawadzka-Stępniak powiedziała, że w nowym naborze magazyny energii mają być obligatoryjne, więc od ustalonej daty (której jeszcze nie znamy) osoby inwestujące w mikroinstalację PV będą musiały zamontować również magazyn energii. Podobnie jak w poprzednich edycjach, fundusze będzie można otrzymać na zakończone inwestycje, czyli takie, które zostały zakupione po 1 stycznia 2021 roku i przyłączone do sieci w systemie rozliczeń net-billing. Do tej pory w programie Mój Prąd wypłacono beneficjentom 2,6 miliarda złotych. Nowa edycja ma mieć budżet 400 milionów. Na oficjalnych kanałach komunikacji NFOŚiGW wciąż nie ma żadnej oficjalnej informacji na temat Mojego Prądu 6.0, daty rozpoczęcia naboru, ani regulaminu.

Nic nowego

Większość informacji, które w rozmowie z PAP podała prezes NFOŚiGW, znaliśmy już wcześniej. Już w marcu pisaliśmy o tym, że budżet programu ma wynieść 400 mln, informowaliśmy też, że magazyny energii mogą być w nowym naborze obligatoryjne. Według informacji, które w kwietniu podał nam wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda – szósta edycja Mojego Prądu nie rozpocznie się, dopóki rozliczanie piątego naboru nie zostanie zakończone. 

Komu ufać?

Informacje o tym, że nabór ma rozpocząć się już we wrześniu, nie zgadzają się więc z planowaną datą zamknięcia rozliczania piątego naboru. Jeśli tak jak mówił Robert Gajda, Mój Prąd 6.0 nie ruszy, jeśli wcześniej nie zostanie zamknięta poprzednia edycja, to wrześniowa data rozpoczęcia szóstego naboru nie wydaje się do końca wiarygodna. Liczymy na to, że zgodnie ze słowami prezes Zawadzkiej-Stępniak, już po wakacjach będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Mojego Prądu 6.0. Jednak do momentu, aż oficjalnie nie zostanie ogłoszona data rozpoczęcia programu wraz z regulaminem, zachowujemy spokój. Zapytaliśmy również u źródła o dokładniejsze orientacyjne daty naboru do kolejnej edycji programu. Po wakacjach to również październik i dalsze miesiące. Na razie czekamy na odpowiedź. Przypomnijmy, że początkowe informacje przekazywane przez Ministerstwo KLimatu i Środowiska sygnalizowały, że Mój Prąd 6.0 ruszy w drugim kwartale, który już dobiega końca, a o nowej edycji Mojego Prądu nie wiemy na razie więcej niż w kwietniu. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia