Mój Prąd 6.0 – to będzie najkrótszy nabór? Po jakim czasie środki się wyczerpią?

Lipiec dla branży fotowoltaicznej to przede wszystkim zapowiedź naboru do 6-stej edycji programu Mój Prąd. Mimo, że można znaleźć kilka nietypowych założeń w nadchodzącej odsłony MP, już dziś sektor fotowoltaiczny odczuwa zwiększone zainteresowanie usługami. Ile potrwa ten chwilowy “boom”? Pytamy Macieja Borowiaka, prezesa zarządu SBF Polska PV.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

To będzie najkrótsza edycja Mojego Prądu?

Jedna z rzeczy, najbardziej zwracających uwagę opinii publicznej to budżet 6-stej edycji MP. Tym razem można liczyć na 400 mln złotych na instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. To mniejszy budżet niż w poprzedniej odsłonie programu. Tamten zwiększono w sumie do 500 mln złotych, ze względu na ogromne zainteresowanie programem. W nadchodzącej edycji nie przewidziano takiej opcji. 

Jednocześnie osób chętnych na subsydia nie brakuje. Zainteresowani dotacjami są także prosumenci, którzy dzięki MP6 chcą sfinansować zakup magazynu energii. Nabór do 6-stej edycji Mojego Prądu startuje już 2-go września. Na jak długo starczy budżetu? Czy warto się spieszyć ze złożeniem wniosku?

-W naszej ocenie, taka kwota prawdopodobnie wyczerpie się w ciągu dwóch miesięcy, co oznacza, że program zakończy się w listopadzie tego roku - wskazuje Maciej Borowiak, Prezes Zarządu SBF Polska PV.

Podany okres czasu wynika z estymacji wykonanych przez Stowarzyszenie. W tym miejscu trzeba dodać, że na instalacje fotowoltaiczne zgłoszone do przyłączenia przed 1-szym sierpnia br. można otrzymać do 6 tys. złotych. W tym przypadku beneficjenci są zwolnieni z inwestycji w magazyn energii. Można wystąpić o dotacje do kosztów poniesionych zgodnie z okresem kwalifikowalności środków, czyli 1 stycznia 2021 r. 

-Nasze estymacje wynikają z faktu, że do końca maja tego roku zamontowano około 550 MW instalacji o mocy do 50 kWp. Przy założeniu, że 30%-50% z nich to instalacje przydomowe, o średniej mocy około 7 kW, otrzymamy ilość instalacji na poziomie około 23 000 - 40 000 sztuk. Można zatem przyjąć, że 50% budżetu zostanie wykorzystane już w pierwszych tygodniach programu (40 000 sztuk x 6000 zł = 240 000 000 zł) - uzasadnia Borowiak.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że nabór wniosków do Programu potrwa do 20-go grudnia br. Wszystko wskazuje jednak, że budżet zostanie rozebrany przed tą datą. Przypominamy na jakie urządzenia można uzyskać dofinansowanie:

O szczegółach nadchodzącej edycji Mojego Prądu informowaliśmy już wcześniej:

Jakie jest zainteresowanie Programem?

Na ogłoszenie startu naboru czekało wiele osób chcących zostać prosumentem. Grono powiększyli również chętni na magazyn energii. Jak duże jest zainteresowanie? Czy klienci już teraz szukają doradztwa i wykonawców? 

-Zdecydowanie tak, jest duże poruszenie. Widać wyraźne zainteresowanie ze strony klientów, a także wzrost entuzjazmu wśród instalatorów - opowiada nam Maciej Borowiak.

Tym samym widać jak kluczowe dla stabilności branży fotowoltaicznej stały się programy dofinansowań. Sektor prosumencki wciąż się rozwija, co przekłada się bezpośrednio na rozwój usług po stronie branży. Bardzo popularne stają się usługi całościowej opieki na drodze uzyskania dotacji w MP - od pomocy w przygotowaniu wniosku, po dobór i montaż instalacji. Jak będzie tym razem? Ile osób załapie się o 6-stej edycji Mojego Prądu? Dowiemy się jeszcze w tym roku. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia