Mój Prąd 6,0 – magazyny będą “obligatoryjne”. Nowa edycja coraz bliżej

magazyn energii mój prąd mój prąd 6.0, mój prąd 2024

Na uruchomienie kolejnego naboru do programu Mój Prąd czekają inwestorzy i czeka branża, która zauważa dotkliwe skutki braku ciągłości pomiędzy jedną edycją a drugą. Te skutki to oczywiście drastyczny spadek nowych inwestycji w indywidualne systemy fotowoltaiczne. W oczekiwaniu na możliwość przekazania czytelnikom dobrych wiadomości informujemy o tym, czego na bieżąco udaje nam się dowiedzieć w tematu kolejnego naboru. Tym razem wracamy z informacją, że priorytetowo będą w nim traktowane magazyny energii. Ale nie tylko o tym…

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia
magazyn energii mój prąd mój prąd 6.0, mój prąd 2024

Podziel się

  • Magazyny energii w Moim Prądzie 6,0 będą obligatoryjne
  • Zmienią się wymagania dotyczące urządzeń, prawdopodobnie na podobnych zasadach co planowane zmiany w Czystym Powietrzu w zakresie listy ZUM
  • Na rozliczenie naboru piątego planowane jest uruchomienie środków ze środków FEnIKS

Edycja Mój Prąd 5.0,do której nabór zakończył się w grudniu 2023 dofinansowywał systemy fotowoltaiczne, magazyny energii, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy systemy zarządzania budynkami. Podstawowym elementem do dofinansowania była instalacja fotowoltaiczna, którą można było rozbudować o dodatkowe elementy w ramach dofinansowania.  W kolejnej, szóstej już edycji może się to zmienić, a nacisk zostanie położony na magazyny energii. 

-Należy mieć na uwadze, że instalacje fotowoltaiczne nie umożliwiają całkowitego pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną w każdej godzinie doby – dlatego też w ramach planowanego programu obligatoryjnie wsparcie uzyskają przydomowe magazyny energii elektrycznej. Instalacje PV wraz z magazynem energii elektrycznej pozwolą na efektywne wykorzystywanie wytworzonej energii elektrycznej na potrzeby własne, dlatego w kolejnym naborze wniosków o dofinansowanie będzie to priorytet - odpowiada dla redakcji Ewelina Steczkowska, rzeczniczka prasowa NFOŚiGW. 

Możemy się na razie tylko domyślać, czy program będzie dofinansowywał instalację fotowoltaiczną tylko z magazynami energii, czy może indywidualne magazyny energii również będą możliwe - chociażby jako element przygotowania się odbiorców do nadchodzących taryf dynamicznych. To jednak nie koniec zmian, które zapowiedziała rzecznika. 

To nie koniec zmian -  Mój Prąd doczeka się listy ZUM?

Z informacji uzyskanych bezpośrednio od NFOŚiGW wynika również, że zmienią się wymagania dotyczące urządzeń, prawdopodobnie na podobnych zasadach co planowane zmiany w Czystym Powietrzu w zakresie listy ZUM. Przypomnijmy, że od kwietnia, w programie Czyste Powietrze lista ZUM nie będzie już pomocą w wyborze urządzeń, ale będzie ona spisem tylko tych urządzeń, które podlegają dofinansowaniu. Sama lista też się zmieni, bo pozostaną na niej tylko urządzenia, które potwierdzą zgodność z certyfikatem odpowiednimi badaniami przeprowadzonymi przez jednostki certyfikujące na terenie EFTA już UE.  Czy podobne wymagania obejmą również elementy systemów fotowoltaicznych - będziemy o to dopytywać.

Priorytet to zamknięcie piątego naboru, ale kolejny nabór w przygotowaniu

Co ciekawe, fundusz prawdopodobnie prowadzi jeszcze analizy zapotrzebowania rynku na inwestycje w zakresie rozwoju instalacji prosumenckich. Zapewne pod kątem zapewnienia budżetu na ten program. Słusznie, ponieważ z informacji, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że prawdopodobnie na rozliczenie 5 naboru uruchomione zostaną środki z programu FEnIKS.  

-Trwa rozliczenie zawartych z MKiŚ umów dla programu Mój Prąd (POIS.11.01.00-00-0001/22 oraz POIS.01.01.01-00-0005/23). Procedowany jest również wniosek o dofinansowanie w celu pozyskania środków z FEnIKS (dla PPMP5) - odpowiada nam resort klimatu i środowiska. 

Kilka tygodni temu NFOŚiGW jeszcze nic o kolejnym naborze nie wspominał, tłumacząc się sporą liczbą umów, które nadal nie zostały rozliczone. Dzisiaj, na podstawie tych szczątkowych informacji widzimy, że prace pomiędzy funduszem a  resortem klimatu i środowiska ruszyły. 

-NFOŚiGW wraz z MKiŚ dokładają wszelkich starań do jak najszybszego uzgodnienia warunków nowej edycji i opublikowania programu - zapewnia nas rzecznika funduszu Ewelina Steczkowska zaznaczając, że nadal jeszcze priorytetem jest procedowanie i rozliczanie złożonych masowo wniosków w piątym naborze. 

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia