Mój Prąd 6,0 nie ruszy w kwietniu, ale z inwestycją nie trzeba czekać

Kolejna odsłona programu "Mój Prąd", który od lat wspiera rozwiązania proekologiczne w indywidualnej, prosumenckiej energetyce, zbliża się wielkimi krokami.

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia

Podziel się

Choć inwestorzy nie będą mogli przystąpić do naboru wniosków już w kwietniu, istnieją powody do optymizmu. Sprawdźmy, na czym aktualnie polegają przygotowania oraz jakie zmiany czekają potencjalnych uczestników. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, prace nad programem są na ukończeniu. To oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się publikacji ogólnych założeń oraz warunków udziału w programie. Jednakże, przyszli uczestnicy programu muszą uzbroić się w cierpliwość, bo program niestety nie ruszy w kwietniu. Poinformowała nas o tym rzecznika NFOŚiFW  – Ewelina Steczkowska. Ministerstwo zapowiedziało, że planowany nabór rozpocznie się w II kwartale – pozostaje nam więc maksymalnie dwa kolejne miesiące niepewności.

Budżet 6. edycji "Mojego Prądu" został ustalony na 400 milionów złotych. To znacznie mniej niż w poprzednich edycjach, gdzie stopniowo zwiększano alokowane środki, aż do imponującej kwoty 950 milionów złotych w piątej edycji. 

Czy magazyny energii będą podstawą 6 naboru?

Najistotniejszą zmianą w najnowszej edycji programu będzie prawdopodobnie obowiązkowy montaż magazynu energii wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie ma zwiększyć autokonsumpcję oraz odciążyć sieć elektroenergetyczną w kraju. To odpowiedź na zmieniające się potrzeby użytkowników oraz rosnące zapotrzebowanie na stabilność i niezależność energetyczną. Czy jednak to magazyny energii będą podstawą? Okazuje się, że nie. Na dzisiaj podstawowym elementem uprawniającym do dofinansowania będzie instalacja fotowoltaiczna: 

Podstawą udzielenia dofinansowania jest mikroinstalacja fotowoltaiczna. Niemniej jednak, trwają rozmowy i uzgodnienia czy będzie możliwe uzyskanie dofinansowania do magazynu energii dla wnioskodawców, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na ostateczne informacje należy poczekać do momentu opublikowania ogólnych założeń programu – informuje redakcję GLOBENERGIA Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Warto zauważyć, że podobnie jak w poprzednich edycjach, nie będzie możliwości uzyskania dofinansowania na rozbudowę już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Niemniej jednak, finansowanie będzie dostępne na dodatkowe elementy do istniejącej instalacji, takie jak magazyn energii czy system zarządzania energią.

Chcesz dotacje z Mój Prąd 6,0? Nie musisz czekać na uruchomienie naboru

Czy inwestycje zrealizowane między naborami zostaną objęte dofinansowaniem z Mojego Prądu w wersji 6.0? Otóż tak! MKiŚ w informacji dla redakcji GLOBENERGIA udzieliło informacji, która rozjaśnia nieco przyszłość dotychczasowych inwestorów. 

Wnioskodawcy, którzy zamontowali mikroinstalacje fotowoltaiczne już po zakończeniu piątego naboru wniosków, będą mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań programu dla nowego naboru wniosków – informuje nas Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

To oznacza, że w regulaminie data ponoszenia kosztów kwalifikowanych będzie obejmowała również ten czas, kiedy naboru nie było. Tak też było w poprzednich edycjach – kolejne edycje pomocy zachodziły na siebie.

Warunkiem koniecznym do tego jest oczywiście spełnienie wymagań nowej edycji programu. Jest to więc pewnie ryzyko i pewne ograniczenie, gdyż nie wiadomo, jak dużej mocy inwestycje obejmie program w tej edycji oraz jak duże, pojemne magazyny energii będą wspierane. 

Program "Mój Prąd" to inicjatywa, która zyskała uznanie i poparcie społeczne. Od momentu swojego powstania, wspierał wiele gospodarstw w budowie ekologicznych i oszczędnych instalacji energetycznych. Choć kolejna edycja programu opóźnia się o kilka miesięcy, warto pamiętać, że inwestycja w zieloną energię zawsze się opłaca. Dzięki coraz to nowszym technologiom i wsparciu programu "Mój Prąd", możemy wciąż przyspieszać transformację energetyczną kraju oraz chronić naszą planetę.

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia