900 wniosków z I naboru wymagających uzupełnienia

Choć I nabór do Programu Mój Prąd zakończył się 20 grudnia 2019 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wciąż boryka się z niekompletnymi lub nieczytelnymi wnioskami papierowymi z I naboru do Programu Mój Prąd, które wymagają uzupełnień. Według informacji, które uzyskaliśmy od rzecznika NFOŚiGW, takich wniosków jest około 900!

Łączna liczba wniosków złożonych w ramach I naboru wyniosła ponad 30 000. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone, ale nie wszystkie dotacje wypłacone. Około 900 wniosków wymaga dodatkowego uzupełniania/wyjaśnienia przez wnioskodawców – wtedy będzie możliwe zakończenie procesu ich weryfikacji.

Wypłacone dotacje

Według informacji uzyskanych od NFOŚiGW, dotychczas w ramach I i II naboru wypłacono ponad 44 000 dofinansowań na łączną kwotę ponad 220 000 000 zł. Średnia moc instalacji to 5,58 kW.

Na chwilę obecną, w ramach I i II naboru w ramach programu Mój Prąd wpłynęło ponad 80 000 wniosków o dofinansowanie.

Oznacza to, że w II naborze, w ciągu 5 miesięcy wpłynęło około 50 tysięcy wniosków, ale tylko 15 tysięcy dotacji (około 30%) już wypłacono.

Jak złożyć wniosek do programu?

Do programu Mój Prąd można złożyć wniosek korzystając z jednej z trzech dostępnych opcji:

  1. Samodzielnie – poprzez kanał elektroniczny gov.pl – więcej czytaj TUTAJ
  2. Za pośrednictwem agregatora – firmy instalacyjnej, która podpisała porozumienie z NFOŚiGW – w formie papierowej – więcej czytaj TUTAJ
  3. Przez pełnomocnika – poprzez kanał elektroniczny gov.pl z załączonym wzorem pełnomocnictwa – więcej czytaj TUTAJ

Plany na zmiany – przydomowe ładowarki

Około dwa tygodnie temu, Minister Klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że w programie Mój Prąd pojawi się opcja dodatkowego wsparcia na zakup przydomowych ładowarek do samochodów elektrycznych. O szczegóły zapytaliśmy NFOŚiGW.

Według informacji uzyskanych od Rzecznika, zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu planowane jest rozszerzenie programu Mój Prąd przez dodanie do kosztów kwalifikowanych zakresu dotyczącego finansowania przydomowych ładowarek do aut elektrycznych. Obecnie NFOŚiGW jest na etapie zatwierdzania zmian w programie.

Zakup przydomowych ładowarek będzie dodatkową opcją w programie – poza panelami PV – i będzie wiązała się z większą kwotą dofinansowania.

Mimo rozszerzania Programu, na chwilę obecną pula środków nie została zwiększona, jednak na pytanie czy planowane jest jej rozszerzenie – nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Redakcja GLOBEnergia