Mój Prąd – będą wyższe dotacje w programie! Znamy kwoty

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała wyższe dotacje na fotowoltaikę w programie Mój Prąd! Ile wyniosą? Kto i kiedy na nich skorzysta? Znamy szczegóły!

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej
Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia
fotowoltaika, dotacje

Podziel się

Program Mój Prąd to jeden z najbardziej popularnych programów dotacyjnych w Polsce. Dzięki niemu zostało dofinansowanych już ponad 400 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. Aktualnie prowadzona jest czwarta edycja programu, która została uruchomiona 15 kwietnia 2022 roku i ma potrwać do 22 grudnia 2022 r. z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania alokacji środków. Wszystko wskazuje jednak na to, że środki w programie się nie kończą, gdyż Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała zwiększenie kwot dotacji w ramach programu.

Dotacje w programie Mój Prąd

W ramach trwającej czwartej edycji programu Mój Prąd na samodzielną instalację fotowoltaiczną działającą w systemie net-billingu można otrzymać 4 tys. zł. Jeśli prosument zainwestuje w dodatkowe komponenty, dotacja zwiększa się do 5 tys zł. Do tego w obowiązującej edycji programu można liczyć na wsparcie do 5 000 zł na magazyn ciepła lub 7 500 zł na magazyn energii elektrycznej. Dodatkowe 3 000 zł można otrzymać przy zainstalowaniu systemów HEMS/EMS, ale tylko pod warunkiem zakupu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła. Dokładnie takie same progi dofinansowania dotyczą prosumentów, którzy przejdą na net-billing z obecnego systemu opustów. Warunek jest jednak taki, by instalacja fotowoltaiczna nie została wcześniej objęta dofinansowaniem w żadnym z programów. Jeśli prosument otrzymał już dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, ale zamierza rozbudować system o wymienione elementy i zdecyduje się zmienić system rozliczeń na net-billing, również może liczyć na wsparcie finansowe. W takiej sytuacji, dodatkowa dotacja na instalację fotowoltaiczną wynosi 2 000 zł. Dotacje do pozostałych elementów są analogiczne jak w pozostałych przypadkach.

Będą wyższe kwoty dotacji!

Okazuje się, że beneficjenci 4. edycji programu jeszcze w tym roku mogą liczyć na wyższe dotacje, co zapowiedziała Minister Anna Moskwa.

Minister Anna Moskwa podczas Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, fot. Globenergia

Dzisiaj mamy (...) dobrą wiadomość. (...) od 15 grudnia to dofinansowanie dla indywidualnego prosumenta to będzie 6 tys. zł, a dla magazynów energii, których pojawia się w sieci coraz więcej to będzie 16 tys. zł. To są dwie nowe dobre zmiany, które chcemy od 15 grudnia wprowadzić.

powiedziała Anna Moskwa podczas Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, w którym uczestniczy Redakcja Globenergia.

Dotacja na samodzielną instalację fotowoltaiczną wzrośnie więc o 1 tys. zł - do 6 tys. zł, a dotacja na magazyn energii aż dwukrotnie z 7,5 tys. zł do 16 tys. zł. Co z osobami, które skorzystały już z dofinansowania w ramach czwartej edycji? Co z pozostałymi komponentami podlegającymi dotacji, czy również ich kwoty zostaną zwiększone? Minister Anna Moskwa wspomniała również o uruchomieniu kolejnej edycji programu, jednak zapowiedziane zmiany mają zostać wprowadzone 15 grudnia 2022, a więc w trakcie trwania czwartego naboru, którego koniec zaplanowano na 22.12.2022 r. Na razie mamy mnóstwo pytań i same zapowiedzi zmian. Jak zostaną one wprowadzone w praktyce? Będziemy Was o tym informować na bieżąco.


AKTUALIZACJA

Znamy już szczegóły aktualizacji programu Mój Prąd 4.0.

Szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ!

Źródło: własne, Twitter

Zobacz również